Ukrajina nič také nespravila, na 100 percent. Zelenskyj dementoval správy o sabotáži Nord Streamu a chce dôkazy

Zelenskyj, Nord Stream
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vyjadril k sabotáži plynovodov Nord Stream. Foto: koláž SITA webnoviny/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dôrazne dementoval správy amerického denníka Washington Post, ktorý zverejnil správy, že Ukrajina plánovala vyhodiť do vzduchu plynovody Nord Stream v Baltskom mori.

Zelenskyj chce vidieť dôkazy

Ako referuje web Ukrajinská pravda, Zelenskyj zdôraznil, že „Ukrajina nič také nespravila“.

„Som prezident a z tejto pozície vydávam rozkazy… Nevedel som nič, na 100 percent. Povedal som: ‚Ukážte nám dôkaz‘. Ak to mala vykonať naša armáda, ukážte nám dôkazy,“ poznamenal Zelenskyj.

Závery vyšetrovaní

Sabotáže na plynovodoch Nord Stream, ktoré spájajú Rusko s Nemeckom, nastali 26. septembra 2022. Nord Stream 1 privádzal plyn, kým Moskva nezastavila dodávky Nemecku koncom augusta 2022. Nord Stream 2 sa nikdy nedostal do prevádzky, keďže Nemecko zastavilo jeho certifikáciu krátko predtým, ako Rusko napadlo Ukrajinu.

Závery vyšetrovaní viacerých krajín zatiaľ nasvedčovali tomu, že výbuchy majú na svedomí ruské lode, ktoré v tom čase operovali v oblasti.

Washington Post však nedávno zverejnil správu, v ktorej tvrdil, že západné spravodajské služby údajne vedeli o ukrajinskom pláne zničiť plynovody, pričom cieľom Kyjeva vraj bolo zabrániť Rusku v obnovení vývozu plynu do Európskej únie. Podľa spomenutého denníka bol však plán pozastavený a neexistuje žiadny dôkaz, že by ho Ukrajina realizovala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Volodymyr Zelenskyj