Ministerstvo chystá adresnú pomoc s drahými energiami, ale už nebude dotovať vykurovanie bazénov v bratislavských vilách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Denisa Saková
Ministerka hospodárstva Denisa Saková. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Dotácie na drahé energie už v budúcom roku možno nebudú potrebné. Na základe vývoja trhových cien energií to predpokladá Ministerstvo hospodárstva SR (MH).

Ceny na trhoch klesajú

Ako uviedla pre portál sita.sk v relácii TRIbúna podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD), ceny na trhoch klesajú a existuje predpoklad, že od budúceho roka už dotácie nebudú potrebné.

„Múdrejší budeme v druhej polovici roka, ale chcem všetkých ukľudniť, že v prípade potreby ľuďom určite pomôžeme. Hlas-SD je jednoznačne za silný štát, ktorý pomáha ľudom,“ povedala Saková.

Stovky miliónov eur

Ako ďalej dodala ministerka, pomoc s drahými energiami však už určite nebude plošná, ale adresná. Na ministerstve hospodárstva už podľa nej pracujú na zavedení adresnosti pri pomoci s energiami pre budúci rok.

„Aby sme v prípade potreby vedeli pomáhať už iba tým, ktorí to naozaj potrebujú a nedotovali sme vykurovanie bazénov v bratislavských vilách,“ podotkla Saková.

Na pomoc s drahými energiami idú od štátu stovky miliónov eur. Je za tým aj fakt, že sa k dotáciám dostanú aj odberatelia, ktorí to nepotrebujú. Ministerka Saková zdôraznila, že ich vláda nestihla pre krátkosť času koncom vlaňajška adresnosť pri pomoci s energiami už zaviesť.

„Veľkým problémom bolo, že voľby boli nezmyselne neskoro a na ministerstve neboli pripravené riešenia na adresnú pomoc. Preto sme ceny energií zastropovali pre všetkých ľudí a zraniteľných odberateľov. Pri teple sme dokonca pridali kategórie ako detské domovy, alebo domovy sociálnych služieb, na ktoré predchádzajúca vláda zabudla,“ konštatovala Saková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Denisa Saková
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR