Únia miest Slovenska (ÚMS) žiada transparentný postup pri príprave akceleračných zón pre veternú energiu na Slovensku. Reaguje tak na upozornenia Klimatickej koalície, ktoré podľa nej predstavujú relevantný podnet na odbornú diskusiu.
Akceleračné zóny majú slúžiť na určenie území vhodných na zrýchlený rozvoj veternej energetiky. Podľa ÚMS nejde o posudzovanie konkrétneho projektu, ale o strategické rozhodovanie o využití územia. Mestá a obce by preto podľa únie nemali byť do procesu zapájané až dodatočne, ale majú byť súčasťou výberu a tvorby týchto zón.
Samosprávy chcú priestor na pripomienky
ÚMS zdôrazňuje, že rozvoj obnoviteľných zdrojov energie je dôležitý pre energetickú bezpečnosť a sebestačnosť Slovenska. Nové pravidlá však podľa nej musia rešpektovať územné plány, rozvojové priority a miestne podmienky dotknutých samospráv.

Klimatická koalícia kritizuje prípravu zón pre veterné elektrárne, varuje pred problémami s míľnikom Plánu obnovy
Štát by mal podľa únie jasne určiť postavenie a kompetencie jednotlivých aktérov a vytvoriť priestor na vecnú diskusiu medzi samosprávami, investormi, odbornou verejnosťou, environmentálnymi organizáciami a dotknutými územiami.
„Obnoviteľné zdroje energie sú súčasťou energetickej bezpečnosti a sebestačnosti Slovenska. Ak majú byť prijaté aj v konkrétnom území, ich akceleračné zóny musia byť pripravované odborne, zodpovedne a v spolupráci so samosprávami,“ uviedla poradkyňa ÚMS pre energetiku Martina Repíková.
Únia upozorňuje na riziko konfliktov v území
Podľa Repíkovej mestá a obce nemôžu byť postavené do situácie, v ktorej budú len dodatočne znášať dôsledky rozhodnutí iných alebo riešiť konflikty medzi štátom, investormi a obyvateľmi.

Košický kraj rokoval so starostami samospráv o výstavbe veterných parkov, projekty vyvolávajú neistotu
ÚMS pripomína, že úlohou samospráv je chrániť obyvateľov, verejný záujem a vyvážený rozvoj územia. Podpora obnoviteľných zdrojov je podľa únie dôležitá, musí však stáť na rešpekte k mestám a obciam a na zodpovednom prístupe k rozhodovaniu o využití územia.












