Matovič chce opäť zdaniť mimoriadny zisk Slovnaftu, peniaze by šli na 500-eurovú odmenu za účasť na voľbách (video)

OĽANO: Vyslovenie nedôvery vláde SR
Zľava: Podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič a premiér SR Eduard Heger počas tlačovej konferencie hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) po vyslovení nedôvery vláde SR v Národnej rade SR. Bratislava 15. december 2022 Foto: SITA/Diana Černáková

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič navrhuje opätovne zdaniť mimoriadny zisk spoločnosti Slovnaft vyplývajúci z nízkej ceny ruskej ropy. Rafinéria by podľa neho mala platiť daň vo výške 70 percent zo zisku, ktorý má vďaka lacnejšej ruskej rope oproti svetovej cene ropy, v tomto aj v budúcom roku.

„Myslíme si, že toto zdanenie je fér, podľa mňa by sadzba mala byť až 95 percent tak, ako v Maďarsku,“ povedal na piatkovej tlačovej besede.

Príjmom z tejto dane chce Matovič financovať 500-eurovú odmenu za účasť v parlamentných voľbách. O tomto návrhu bude podľa neho rokovať parlament v druhom čítaní. „Rozhodne sa o tom, či získame do rozpočtu viac ako pol miliardy eur,“ povedal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ak parlament podľa Matoviča takýto zákon schváli, môže sa uplatňovať „donekonečna“, teda dokedy bude rozdiel v cene ruskej a svetovej ropy a dokedy budeme na Slovensko dovážať ruskú ropu. „Vrátime ľuďom aspoň časť tej straty, ktorú ľudia majú, kvôli tomu, že za našimi hranicami je vojna,“ povedal Matovič. Túto daň nazval daňou z utrpenia, ktorá sa im vráti v podobe 500-eurovej odmeny za účasť vo voľbách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSlovnaft