Kríza na Ukrajine posúva nahor ceny ropy aj plynu, úplná invázia ich ešte zvýši

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ropa ťažba
Foto: ilustračné, SITA/AP

Severomorská ropa Brent a zemný plyn v utorok zdraželi, keďže kríza na Ukrajine sa zhoršuje. Cena severomorskej ropy Brent, ktorá je medzinárodnou referenčnou cenou, sa v utorok v jednom okamihu nachádzala na úrovni 99,50 dolára za barel. Bola to najvyššia cena od septembra 2014.

Odborníci na trh s ropou upozornili, že cena nevyhnutne stúpne nad 100 dolárov za barel, ak Rusko podnikne úplnú inváziu na Ukrajinu. Informuje o tom portál news.sky.com.

Ropa Brent si pripísala viac ako 4 percentá v okamihu, keď sa objavili správy o obrnených transportéroch na predmestí Donecka, ktorý je metropolou jedného z dvojice odštiepeneckých regiónov na východe Ukrajiny. Cena zemného plynu v kontraktoch na dodávky počas nasledujúceho dňa v utorok vo Veľkej Británii vzrástla o 13 percent. Cena plynu v kontraktoch na neskoršie dodávky sa zvýšila podobne.

Nálada vyhýbania sa rizikovým aktívam pravdepodobne v najbližších hodinách bude pretrvávať, ale v tomto okamihu je ťažké predpovedať, čo bude nasledovať,“ uviedla Ipek Ozkardeskaya, analytička švajčiarskej bankovej skupiny Swissquote.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať