JAVYS nemala žiadnu radiačnú nehodu ani haváriu, prevádzka všetkých zariadení bola stabilná

JAVYS: Prevzal historický rádioaktívny odpad
Špeciálny tím JAVYS počas nakladania historického rádioaktívneho odpadu z depozitu Úradu verejného zdravotníctva v Žiline spoločnosťou JAVYS. Žilina, 5. október 2022. Foto: archívne, SITA/Milo Fabian

Na pracoviskách firmy Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) v minulom roku nezaznamenali žiadnu radiačnú nehodu, ani radiačnú haváriu. Ako informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková, nebol zaznamenaný ani žiaden prípad mimoriadnej expozície (ožiarenia) pracovníka.

Povolené limity

„Výpuste do atmosféry a hydrosféry boli na úrovni jednotiek percent z povolených limitov,“ dodala Žiaková.

Spoločnosť JAVYS monitoruje vplyv jadrových zariadení na pracovné a životné prostredie celoročne v oboch v lokalitách, Jaslovské Bohunice a Mochovce. Podľa záverov za rok 2022 bola prevádzka všetkých zariadení stabilná a výpuste do atmosféry a hydrosféry mimoriadne nízke.

Optimalizovanie

„Prijímame nepretržite opatrenia na maximálnu optimalizáciu prác, aby sme dosiahli čo najnižšiu úroveň individuálnych dávok ožiarenia a čo najnižšie hodnoty kolektívnej dávky. A to napriek tomu, že v súčasnosti je optimalizovanie mimoriadne náročné, nakoľko v rámci vyraďovania jadrovej elektrárne V1 a vyraďovania JE A1 sú vykonávané práce priamo v priestoroch kontrolovaného pásma a v primárnych okruhoch oboch jadrových zariadení,“ dodala Žiaková.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., zabezpečuje v SR činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miriam Žiaková
Firmy a inštitúcie JAVYS Jadrová a vyraďovacia spoločnosť