Hodnotiaci vrt pri Cypre odhalil vysokú kapacitu zemného plynu, Eni a TotalEnergies plánujú zásobovať Európu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Libanon, ropa
Vrtná plošina spoločnosti TotalEnergies v Stredozemnom mori. Foto: SITA/TotalEnergies via AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Talianska spoločnosť Eni v stredu uviedla, že vrty na posúdenie tretieho náleziska zemného plynu vo vodách pri Cypre dokazujú odhodlanie tohto energetického giganta a jeho francúzskeho partnera TotalEnergies čo najrýchlejšie vybudovať ložisko a podporiť dodávky tejto komodity do Európy.

Hodnotiaci vrt bol vyvŕtaný približne 160 kilometrov juhozápadne od cyperského pobrežia vo výlučnej ekonomickej zóne krajiny, kde Eni a TotalEnergies majú licencie na prieskum. Eni vo vyhlásení uviedla, že hodnotiaci vrt preukázal „vynikajúcu kapacitu dodávok plynu“ v ložisku Cronos-1, ktoré podľa odhadov obsahuje približne 70,8 miliardy metrov kubických plynu.

K ďalším spoločnostiam, ktoré sú držiteľmi licencií na prieskum v exkluzívnej ekonomickej zóne Cypru, patria Chevron a partneri Dutch Shell a izraelský NewMed, ako aj ExxonMobil a partner Qatar Petroleum. Najviac licencií, až sedem z dovedna 13, však vlastní konzorcium Eni-TotalEnergies.

Podľa analýz East Mediterranean Gas Forum, orgánu zloženého z Grécka, Talianska, Egypta, Cypru, Izraela, Francúzska, Jordánska a Palestíny, je v oblasti východného Stredomoria dostatok zemného plynu na export najmenej do roku 2050.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia