Historický moment pre Slovensko. Tretí mochovský blok dosiahol stopercentný výkon (video)

Atómové elektrárne Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce. Foto: Ilustračné, SITA
Tento článok pre vás načítala AI.

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce už dosiahol 100-percentný výkon. Od prvého prifázovania k sieti (31. január 2023) mochovský blok počas skúšok postupne dodal do siete viac než milión megawatthodín elektriny, čo pokryje priemernú ročnú spotrebu asi štyristotisíc slovenských domácností.

Testy energetického spúšťania

Na plnom výkone však zvládne za rok pokryť spotrebu až 1,3 milióna rodín. „Je to historický moment pre Slovenské elektrárne i celú krajinu,“ uviedol predseda predstavenstva Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Začiatkom septembra Slovenské elektrárne ukončili všetky testy energetického spúšťania na výkonovej hladine do 90 %. Zo skúšok vyhotovili správu a odovzdali ju Úradu jadrového dozoru SR. Tým najväčší výrobca elektriny na Slovensku splnil podmienky pre ďalšie tentokrát záverečné zvýšenie výkonu reaktora tretieho bloku už na 100 %, čo je jeho nominálny výkon.

Výroba elektrickej energie bez emisií

Na tomto výkone vykonajú elektrárne záverečné skúšky energetického spúšťania, po ktorých bude nasledovať 144-hodinový preukazný chod.

Po náročných testoch, ktoré sú potrebné na dokladovanie bezpečnej prevádzky tretieho bloku, sme sa dostali do záverečnej fázy. Skúšky na plnom výkone plánujeme na prelome septembra a októbra, vrátane 144-hodinového preukázaného chodu. Všetky testy doteraz potvrdili pripravenosť nového bloku na dlhodobú bezpečnú výrobu elektrickej energie bez emisií oxidu uhličitého,“ dodal manažér prevádzky Atómovej elektrárne Mochovce Peter Farkaš.

Nový jadrový blok v Mochovciach pokryje takmer 13 % celkovej spotreby elektriny na Slovensku. Z pohľadu výroby elektriny sa tak krajina už tento rok stáva energeticky sebestačnou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav StrýčekPeter Farkaš
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň MochovceSE Slovenské elektrárneÚJD Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky