Plné spustenie tretieho bloku v Mochovciach ovplyvní ceny elektriny, Galek však vidí aj ďalšiu výzvu (video)

Karol galek
Karol Galek. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Ceny elektriny pre domácnosti by podľa súčasného vývoja mali v budúcom roku klesnúť. Na tlačovej besede to uviedol podpredseda strany Sloboda s Solidarita (SaS) a bývalý štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Karol Galek.

Ako doplnil, zabezpečiť by to mala implementačná zmluva, ktorú by Slovensko už budúci týždeň malo podpísať so spoločnosťou Slovenské elektrárne.

Spustenie tretieho bloku v Mochovciach

Potrebné legislatívne kroky prijala vláda na svojom tohtotýždňovom zasadnutí, zásadný je však v tejto otázke podľa podpísaného memoranda o dodávke lacnej elektriny stav tretieho bloku Jadrovej elektrárne Mochovce. Jeho spustenie pritom trvá už rok.

„Dnes môžeme povedať, že tretí blok beží už na 96 % a v najbližších dňoch sa dočkáme plného spustenia tohto bloku,“ vyhlásil Galek. Ako zdôraznil, od vydania územného povolenia už pritom ubehlo približne 43 rokov.

Slovensko stojí pred ďalšou výzvou

Práve spustenie tretieho bloku bolo podmienkou dodania dohodnutého objemu elektriny za rovnakú cenu ako v roku 2022. Podľa Galeka však Slovensko stojí aj pred ďalšou výzvou, ktorou je štvrtý blok Mochoviec.

„Ak budeme mať kompetenciu, tak rovnako ako pri trojke, urobíme aj pri štvorke všetko pre jej čo najskoršie dokončenie,“ zhodnotil. Pre Slovensko je podľa Galeka v súvislosti s očakávaným výrazným nárastom spotreby elektriny mimoriadne dôležité, aby si elektrinu vyrobilo doma, lacno, ekologicky a bezpečne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol Galek
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň MochovceMH Ministerstvo hospodárstva SRSaS Sloboda a SolidaritaSE Slovenské elektrárneVláda SR