Vláda v stredu schválila návrh všeobecného hospodárskeho záujmu, ktorým sa má posilniť bezpečnosť dodávok plynu pred vykurovacou sezónou 2026/2027. Ako ďalej vyplýva to zo schváleného materiálu Ministerstva hospodárstva SR, Slovenský plynárenský priemysel (SPP) má zabezpečiť uskladnenie plynu v podzemných zásobníkoch na území Slovenska.
Výroba tepla na vykurovanie
Rezort hospodárstva návrh odôvodnil potrebou posilniť bezpečnosť a plynulosť dodávok plynu pre odberateľov na Slovensku. Poukázal pritom na vysoký podiel zemného plynu pri výrobe tepla na vykurovanie.

Európa vie nahradiť ruský plyn, ale len za cenu drahších energií. A prečo je vyššia závislosť na LNG rizikom? - VIDEO
SPP má podľa schváleného materiálu zabezpečiť uskladnenie plynu priamo alebo prostredníctvom zmlúv s inými účastníkmi veľkoobchodného trhu s plynom. Plyn má byť uložený v podzemných zásobníkoch na území Slovenska.
Koľko plynu bude v zásobníkoch?
Materiál počíta s tým, že v zásobníkoch bude 5,644 TWh plynu k 1. júlu 2026 a 13 TWh k 1. septembru 2026. V období od 1. októbra do 1. decembra 2026 má byť v zásobníkoch počas aspoň jedného dňa uskladnených 17,517 TWh plynu.
Uskladnený plyn sa má následne postupne čerpať na dodávky pre koncových odberateľov na Slovensku. Plyn nad rámec spotreby slovenských odberateľov bude možné predať na veľkoobchodných trhoch s energiou v Európskej únii alebo ponechať v zásobníkoch na ďalšiu skladovaciu sezónu.
Opatrenie má zároveň podporiť plnenie pravidiel EÚ v oblasti bezpečnosti dodávok plynu a napĺňania zásobníkov.
>>> Rozhovor SITA s analytikom Stanislavom Pánisom













