Elektrina už atakuje 100-eurovú hranicu, klesli aj ceny plynu

Elektrina, plyn, ceny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Trhové ceny elektriny znova klesli. Atakujú už 100-eurovú hranicu. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za 103 eur za megawatthodinu.

Vo štvrtok si ju mohli obchodníci kúpiť za 106 eur za megawatthodinu. Začiatkom minulého týždňa stála elektrina dokonca 102 eur za megawatthodinu. Začiatkom novembra atakovali trhové ceny elektriny 130 eur za megawatthodinu.

Klesli aj trhové ceny zemného plynu. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) stál koncom týždňa plyn s dodávkou na budúci rok zhruba 38 eur za megawatthodinu. V pondelok cena plynu na spomínanom trhu bola na úrovni 40 eur za megawatthodinu. Začiatkom novembra si obchodníci vedeli na trhu kúpiť plyn aj za 50 eur za megawatthodinu.

Na konci augusta minulého roka hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné úrovne zhruba 313 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze vlani 26. augusta, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom