EK schválila štátnu pomoc siedmich štátov vo výške 1,4 miliardy eur v oblasti rozvoja vodíka, medzi nimi je aj Slovensko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodík
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska komisia schválila štvrtý dôležitý projekt spoločného európskeho záujmu na podporu výskumu, inovácií a prvého priemyselného využitia v hodnotovom reťazci vodíka.

Projekt s názvom IPCEI Hy2Move spoločne pripravilo a oznámilo sedem členských štátov, a to Estónsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Holandsko, Slovensko a Španielsko.

Členské štáty poskytnú z verejných zdrojov až 1,4 miliardy eur, ktoré by mali priniesť ďalších 3,3 miliardy eur v podobe súkromných investícií. V rámci tohto projektu spoločného európskeho záujmu 11 spoločností uskutoční 13 inovačných projektov.

„Projekt prispieva k cieľu EÚ znížiť emisie z odvetví mobility a dopravy o 90 %, aby sa EÚ do roku 2050 stala klimaticky neutrálnou. Podporou využívania vodíka ako paliva pomôže dosiahnuť ciele Európskej zelenej dohody, vodíkovej stratégie EÚ a stratégie pre udržateľnú a inteligentnú mobilitu,“ uviedla hovorkyňa Zastúpenia Európskej Komisie v SR Ingrid Ludviková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ingrid Ludviková
Firmy a inštitúcie EU Európska únia