Ceny elektriny na trhoch mierne klesli, stále však dosahujú rekordné maximá

Elektrina, peniaze
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Ceny elektriny na trhoch po dlhšom čase mierne klesli. Naďalej však dosahujú historické maximá. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, aktuálne sa cena elektriny s dodávkou na Slovensku na budúci rok pohybuje na úrovni takmer 126 eur za megawatthodinu.

V strede minulého týždňa sa pritom cena vyšplhala až na 166 eur za megawatthodinu. Minulý týždeň uzatvorila elektrina na pražskej burze na hodnote 125 eur.

Trhové ceny elektriny výrazne stúpli

Začiatkom tohto roka sa pritom elektrina obchodovala za 55 eur za megawatthodinu. Viacerí analytici sa zhodli, že za výrazným nárastom trhových cien elektriny sú stále drahšie emisné povolenky, nemecká politika v energetike, ako aj rast cien plynu na trhoch.

Za elektrinu si priplatíme o 4 až 5 eur

Zdražovanie elektriny na trhoch bude mať vplyv aj na budúcoročné koncové ceny elektriny pre domácnosti. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví hovorí o možnom náraste cien až o 15 %.

Minister hospodárstva Richard Sulík predpokladá, že si slovenské domácnosti v budúcom roku za elektrinu priplatia o 4 až 5 eur za mesiac. Ak domácnosť s plynom iba varí, tak si ročne ešte priplatí zhruba 6 eur a ak plynom aj vykuruje tak si za rok priplatí vyše 70 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Sulík
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví