Ceny benzínu by mohli klesnúť pod euro a 65 centov, na slovenských pumpách výraznejšie zlacnie aj nafta

Benzín, nafta
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Pohonné látky na slovenských čerpacích staniciach čaká výraznejšie zlacňovanie. Analytik J&T Banky Stanislav Pánis očakáva, že ceny benzínu by mohli klesať pod euro a 65 centov a nafta bude mať takisto priestor k väčšiemu ponoru pod 1 euro a 70 centov.

Výrazný pád cien ropy

„Ostatný výrazný pád cien ropy spolu s ráznym poklesom rafinačných marží implikuje značné zlacňovanie palív na slovenských čerpacích staniciach v najbližších týždňoch,“ uviedol Pánis pre agentúru SITA.

Ropa zaknihovala masívny pokles, najväčší od marca, ktorý ju zhodil z najvyšších úrovní v tomto roku na jeden a pol mesačné minimá, kde sa naposledy nachádzala na konci letných prázdnin.

Benchmark Brent stratil približne 11 percent a končil pod 85 dolármi za barel, pričom zmes WTI odovzdala vyše deväť percent a obchodovanie končila tesne pod 83 dolármi.

Utiahnutá menová politika

Za prudkým poklesom ceny ropy stál podľa Pánisa výrazný posun dlhopisových výnosových kriviek na oboch brehoch Atlantiku nahor na úrovne z pred vypuknutia finančnej krízy v roku 2008, keď trhoví hráči prehodnocovali nastavenie menovej politiky smerom k „higher for longer“.

„Trhy sa začali obávať, že k skroteniu inflácie pri ostatnom odraze cien ropy, pri robustných trhoch práce a pri relatívnej odolnosti najmä americkej ekonomiky bude potrebná utiahnutá menová politika po dlhšie obdobie v porovnaní so skoršími očakávaniami, pričom tento scenár avizovali aj centrálni bankári,“ dodal Pánis.

Predĺžené obdobie reštriktívnej menovej politiky by mohlo ešte podľa neho viac hrýzť už spomaľujúci sa ekonomický rast a negatívne vplývať na rast dopytu po rope. „V takomto prostredí išli úplne do úzadia ponukové faktory v podobe pokračovania obmedzenia ťažby kartelom OPEC+ vrátane dobrovoľných škrtov Saudskej Arábie a Ruska,“ uzavrel Pánis.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stanislav Pánis
Firmy a inštitúcie OPEC Organizácia krajín vyvážajúcich ropu