V Kežmarku si spomienkovým stretnutím pripomenú päť rokov od vraždy Jána Kuciaka

Ján Kuciak
Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

V Kežmarku sa v utorok o 17:00 rozozvučia zvony na cirkevných chrámoch. Zvoniť budú symbolických päť minút, pripomenú tak päť rokov od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Informoval o tom agentúru SITA tamojší aktivista Pavol Ištok. V tom čase sa uskutoční aj spomienkové stretnutie pred budovou evanjelického lýcea. Organizuje ho hnutie Za slušné Slovensko Kežmarok a miestni aktivisti.

Zavraždeného novinára a jeho snúbenicu pripomína od júna 2021 v Kežmarku pamätná tabuľa, ktorá je umiestnená práve na budove evanjelického lýcea. Postarali sa o to miestni aktivisti v spolupráci s Cirkevným zborom Evanjelickej cirkvi na Slovensku. Cieľom bolo zachovať pamiatku „investigatívneho novinára, ktorý bol so svojou snúbenicou navždy umlčaný“, ako sa uvádza na tabuli.

Podľa Pavla Ištoka, ktorý stál za myšlienkou osadenia tabule, novinár Kuciak v roku 2016 niekoľkokrát pracovne navštívil okres Kežmarok a výsledky jeho práce výrazne prispeli k očiste demokratických procesov. Navštívil vtedy aj susednú obec Rakúsy, keď sa venoval reportáži o volebnej korupcii v parlamentných voľbách v marci 2016.

Ján Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk. Spolu s jeho snúbenicou ho zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Obaja mali v čase vraždy 27 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KuciakMartina Kušnírová