Uvažujete nad zmenou práce? Rady personalistov, ako správne naštartovať novú kariéru

CV, životopis, nábor, pohovor, prijatie do práce
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Aktuálne je na pracovnom trhu viac pracovných ponúk ako záujemcov o prácu. Až 75 % ľudí si nájde prácu ľahko, bez väčších komplikácií. Podľa personalistov je dnes ten správny čas na zmenu v pracovnej oblasti. Informujú o tom dáta z prieskumu personálnej agentúry Grafton. 

Aj keď dnešné tempo technologického pokroku môže v mnohých vzbudzovať úzkosť, v skutočnosti sú jeho dôležitým dôsledkom aj nové príležitosti.

„Nástup technológií štvrtej priemyselnej revolúcie mení podstatu rôznych profesií a vznikajú tiež nové povolania, ktoré ešte v nedávnej minulosti neexistovali. Celkovo sa mení spôsob, akým pracujeme. Reakciou na túto situáciu je aj zmena pohľadu firiem na uchádzačov o prácu a ich prístup k nim, hovorí Martin Malo, riaditeľ personálnej agentúry Grafton Recruitment a Gi Group.

Konkrétnym odborným zručnostiam sa už dnes neprikladá až taká vážnosť. Pre mnohé spoločnosti je omnoho dôležitejšia napríklad ochota učiť sa nové veci či otvorenosť novým spôsobom práce.

„Ľudia s rôznym zázemím totiž prinášajú do firmy väčšiu flexibilitu myslenia a väčší potenciál reagovať na prichádzajúce zmeny, vysvetľuje Malo. Všetky tieto skutočnosti tak dnes môžete využiť vo svoj prospech pri zmene práce a hľadaní nového profesijného smerovania, ktoré vám prinesie väčšiu spokojnosť.

5 tipov od personalistov, ako správne naštartovať novú kariéru

  1. Zamerajte sa na svoje túžby a nastavte svoje myslenie

Premýšľajte o tom, prečo ste v súčasnom zamestnaní nespokojní a zamerajte sa na vaše vnútorné túžby ohľadne spôsobu či štýlu práce alebo kariérneho postupu. Ak odhalíte svoju skutočnú motiváciu, bude tým správnym hnacím motorom zmien vo vašej pracovnej kariére.

Taktiež osvojenie si spôsobu myslenia nastaveného na rozvoj vám môže prospieť, a to vo viacerých smeroch – budete pripravení na výzvy a ochotní skúšať nové veci, umožní vám lepšie vidieť nové možnosti a príležitosti, zvýši vašu sebadôveru. A dokáže robiť zázraky aj v tom, ako vás budú ako potenciálneho uchádzača o zamestnanie vnímať na pracovnom pohovore.

  1. Osvojte si nové zručnosti

Kým kedysi si ľudia v celom svojom pracovnom živote často vystačili s jedným súborom zručností, v ktorých sa postupne zdokonaľovali, dnes si úspešná kariéra vyžaduje neustále vzdelávanie v rôznych smeroch. Schopnosť zmeniť svoje zameranie a získavať celkom nové zručnosti je v súčasnosti dokonca veľmi cenená. Možností, kde a ako sa naučiť niečo nové, je pritom veľa:

  • Vymeňte si zručnosti s kolegom – môžete si napríklad s jeho pomocou rozšíriť znalosti o tom, ako efektívne využívať sociálne médiá výmenou za to, že ho naučíte lepšie pracovať s tabuľkami.
  • Venujte viac času tomu, čo máte radi a zdokonaľte sa vo svojom hobby — ak ste napríklad filmový nadšenec, založte si blog s recenziami.  Budúci zamestnávateľ tak získa predstavu o vašich komunikačných a digitálnych zručnostiach.
  • Hľadajte dobrovoľnícke príležitosti — dobrovoľníctvo vám umožní nazbierať nové skúsenosti z rôznych oblastí, či už ide o hard, alebo soft skills.
  • Využite sociálne siete — sledujte ľudí, od ktorých by ste sa mohli niečo naučiť na Facebooku, Instagrame alebo LinkedIn, a prihláste sa na ich podujatia.
  • Učte sa od odborníkov – zistite v pracovnej agentúre, ktoré zručnosti zamestnávatelia vo vašom odbore najviac vyhľadávajú, a využite niektorú z online vzdelávacích príležitostí v tejto oblasti.
  1. Ukážte svoju ochotu a motiváciu

Dnes sú firmy viac naklonené prijať niekoho, kto sa chce učiť a je flexibilný, než toho, kto má všetky technické zručnosti, no chýba mu flexibilita.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Malo
Firmy a inštitúcie Grafton