Úrad pre verejné obstarávanie zlepšuje kvalitu a prístup k informáciám, verejnosť ich získa na jednom mieste

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ÚVO
Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher

Verejní obstarávatelia získajú prístup k rozhodnutiam súdov, týkajúcich sa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), na jednom mieste. Ako v tlačovej správe informuje úrad, obstarávateľom to prinesie informácie a poznatky z aktuálnej rozhodovacej praxe. Z publikovaných súdnych rozhodnutí je pritom možné vyčítať právne posúdenia, ktoré uskutočňuje úrad, ako aj správne súdy.

Jednoduchý prístup k aktuálnym informáciám

Verejní obstarávatelia potrebujú jednoduchý prístup k aktuálnym informáciám. Len tak dokážeme zlepšovať kvalitu verejných obstarávaní,“ uviedol predseda ÚVO Peter Kubovič.

Sprístupnenie všetkých dostupných informácií je podľa neho kľúčové aj pre budovanie kredibility úradu v očiach odbornej aj laickej verejnosti. „Dlhodobo zastávam prístup otvorenej komunikácie a zverejňovanie súdnych rozhodnutí, aj tých, pre úrad nepriaznivých, považujem za prvý krok k posilneniu dôvery v túto kontrolnú inštitúciu,“ doplnil Kubovič.

Posilní aj právnu istotu

Chýbajúce dáta a absencia dostupnosti informácií vystavujú podľa úradu verejných obstarávateľov zbytočným chybám. Verejní obstarávatelia musia podliehať kontrole, tá však musí mať jasné pravidlá.

Zverejňovanie rozhodnutí súdov nebude mať pozitívny dopad len na kvalitu verejného obstarávania, posilní aj právnu istotu. Tú chápem ako stav, v ktorom každý môže legitímne očakávať, že jeho spor bude rozhodnutý v súlade s ustálenou rozhodovacou praxou súdnych autorít a ak takej praxe niet, je legitímne očakávať, že jeho spor bude rozhodnutý spravodlivo,“ uzavrel Kubovič.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Kubovič
Firmy a inštitúcie ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie