Ukrajinský premiér Šmyhal označil ruskú inváziu za „existenčnú vojnu“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Denys Šmyhaľ
Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal označil rozsiahlu ruskú inváziu do jeho krajiny ako „existenčnú vojnu“. Ako referuje britský web The Guardian, ukrajinský politik to povedal počas návštevy japonského Tokia.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Verím, že Spojené štáty podporia aj Ukrajinu, a tiež Európska únia, Japonsko, všetky krajiny G7, Medzinárodný menový fond a všetky medzinárodné finančné organizácie,“ povedal Šmyhaľ na tlačovej konferencii, keď sa ho spýtali na „únavu z Ukrajiny“ v rámci medzinárodného spoločenstva.

„Takže nemôžeme hovoriť o únave, pretože je to existenčná vojna. Nemôžete byť unavení, keď bojujete za svoju budúcnosť, za svoj život, za globálny bezpečnostný poriadok,“ dodal Šmyhaľ.

Dobytie východoukrajinského mesta Avdijivka poskytlo Rusku plnú kontrolu nad oblasťou okolo Donecka, veľkého ukrajinského mesta, ktoré v roku 2014 obsadili Moskvou podporované sily, a prišlo v čase, keď sa blíži druhé výročie rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu.

Americký prezident Joe Biden sa domnieva, že ukrajinské sily boli nútené stiahnuť sa z Avdijivky pre nedostatok munície spôsobený zmenšujúcimi sa zásobami. Zdôraznil, že sa tak stalo v dôsledku nečinnosti Kongresu USA, čo viedlo k prvým „pozoruhodným ziskom“ Ruska po niekoľkých mesiacoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denys ŠmyhaľJoe Biden
Firmy a inštitúcie Európska úniaG7MMF Medzinárodný menový fond