Eurokomisárka pre dopravu Adina Vălean a podpredseda vlády pre obnovu Ukrajiny a minister pre rozvoj miestnych komunít a infraštruktúry Oleksandr Kubrakov v utorok podpísali dohodu o pridružení Ukrajiny k programu Nástroja na prepájanie Európy (NPE).
Začlenenie Ukrajiny
Dohoda podpísaná vo Ľvove umožňuje záujemcom z Ukrajiny predkladať projekty spoločného záujmu v oblasti dopravy, energetiky a digitálnych technológií a uchádzať sa o financovanie z Európskej únie (EÚ).
Tiež podporí začlenenie Ukrajiny do jednotného trhu EÚ a podnieti rast, zamestnanosť a konkurencieschopnosť. Prostredníctvom svojej webstránky o tom informuje Európska komisia.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Ukrajinské orgány a podniky sa budú môcť uchádzať o financovanie v oblasti dopravy na základe budúcich výziev na prekladanie návrhov zverejnených v rámci NPE v súčasnom programovom období 2021 – 2027. Ďalšiu výzvu vyhlásia v septembri 2023.
Progresívne Slovensko predstavilo tri tézy pre zahraničnú politiku, členstvo Ukrajiny v EÚ vníma ako príležitosť (video)
Prednosť budú mať opatrenia, ktoré posilňujú prepojenosť medzi základnou sieťou členských štátov a sieťou v tretích krajinách.
Nové možnosti financovania
V prípade energetiky už ukrajinské infraštruktúrne projekty prepojené s členskými štátmi EÚ majú podľa revidovaných pravidiel Únie pre energetickú infraštruktúru možnosť požiadať o štatút projektov vo vzájomnom záujme.
Realizátori projektov môžu využívať financovanie z NPE, až keď ich projekt získa tento štatút. Zmienená dohoda projektom na Ukrajine dáva k dispozícii nové možnosti financovania.
Ak sa Ukrajina v súčasnosti nemôže stať členom NATO, mala by dostať bezpečnostné garancie, myslí si prezident Litvy
Európska komisia v novembri 2023 uverejní nasledujúci únijný zoznam projektov spoločného záujmu a po prvý raz aj zoznam projektov vo vzájomnom záujme s tretími krajinami.
Siete spájajúce EÚ a tretie krajiny
Ukrajina môže okrem toho získať podporu z NPE – Energetika na cezhraničné projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov.
NPE – Digitalizácia podporí projekty spoločného záujmu v oblasti pripojiteľnosti. Sú nimi najmä tie, ktoré sú zamerané na chrbticové siete spájajúce EÚ s tretími krajinami v súlade so stratégiou Global Gateway a zároveň na rozvoj bezpečnej, zabezpečenej a udržateľnej vysokovýkonnej infraštruktúry vrátane gigabitových sietí a mobilných sietí piatej generácie (5G).
Po vyhlásení výziev sa budú môcť subjekty z Ukrajiny uchádzať o spolufinancovanie pre projekty zamerané na zvýšenie kapacity, bezpečnosti a odolnosti digitálnych pripojení medzi Ukrajinou a jej susedmi v Únii.