BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) – Spoločnosť U. S. Steel Košice je znepokojená schválenou novelou zákona o dani z príjmu, ktorá ustanovuje 80-percentnú daň z predaja alebo držby prebytočných kvót CO2 v rokoch 2011 a 2012. Ako ďalej uviedol hovorca spoločnosti Ján Bača, takéto opatrenie môže mať veľmi nepriaznivý dopad na niektoré podniky a znásobiť problémy, ktorým čelia pre globálnu finančnú a ekonomickú krízu. „Sme presvedčení, že zavedeniu úplne novej dane, a to ešte v neštandardnej výške 80 percent, mala predchádzať analýza finančných dopadov, diskusia so sociálnymi partnermi a medzirezortné pripomienkové konanie,“ uvádza sa v stanovisku košickej spoločnosti.
Slovensko podľa firmy U. S. Steel zavádza takýto druh dane už počas prebiehajúceho obchodovacieho obdobia 2008 – 2012, čo sa podľa spoločnosti negatívne odrazí v porovnateľnosti podmienok slovenských podnikateľských subjektov s ich konkurentmi v Európe. „Daň za prevedené a aj nespotrebované emisné kvóty výrazne zníži konkurencieschopnosť podnikov v energeticky náročných priemyselných odvetviach a obmedzí oživenie ich ekonomických aktivít v nadchádzajúcich rokoch,“ domnieva sa U. S. Steel Košice. Priemysel, ktorý sa bude snažiť dobehnúť stratenú produkciu kvôli globálnej kríze, bude potrebovať podľa vyjadrení podniku nespotrebované kvóty, ktoré všade v Európe, okrem Slovenska, sú pre firmy nezdanené. „Takáto daň preto ohrozuje aj stabilizáciu zamestnanosti v energeticky náročných odvetviach a môže viesť k strate pracovných miest na Slovensku,“ uvádza sa ďalej v stanovisku košického podniku. Spoločnosť zároveň dodala, že v súčasnosti analyzuje, či princípy schváleného daňového mechanizmu nenarušia trh obchodovania s kvótami na európskej úrovni a či nie sú v rozpore s princípmi Direktívy EU ETS (Uplatňovanie systému EÚ na obchodovanie s emisiami).
Poslanci parlamentu v stredu schválili novelu zákona o dani z príjmov vrátane pozmeňujúceho návrhu skupiny koaličných poslancov, ktorý určuje, že výnosy z predaja emisných kvót, ako aj ich držba, budú od budúceho roka zdaňované 80-percentnou sadzbou dane. Predmetom dane z emisných kvót budú zapísané emisné kvóty v rokoch 2011 a 2012. Dodatočným zdanením výnosov z predaja emisných kvót ako aj ich držby by mal štát podľa ministra financií Ivana Mikloša získať do štátneho rozpočtu prostriedky, ktoré by aspoň z časti vykryli stratu spôsobenú bývalou vládou Roberta Fica. Tá totiž podľa Mikloša nekonala pri prideľovaní emisných kvót v súlade s verejným záujmom, ale v záujme firiem. Predpokladaný výnos z dodatočného zdanenia kvót by mal predstavovať zhruba 150 mil. eur.
Medzi tri firmy s relatívne najvyššou nadalokáciou kvót v minulých rokoch patria podľa rezortu financií Tehelne Vranov, s.r.o., Petrochema, a.s. v konkurze a Siderit, s.r.o. Nižná Slaná. Spoločnosť U.S. Steel Košice, s.r.o. je podľa ministerstva firmou s absolútne najvyššou nadalokáciou kvót, ktorá za roky 2008 a 2009 dosahuje spolu hodnotu 83,5 mil. eur. Nasledujú Slovenské elektrárne, a.s. a rafinéria Slovnaft, a.s.