Týždeň očami Pavla Urbana: Zvíťazí brutalita alebo slušnosť? Matovič a Kaliňák ukazali čo preferujú

Matovič, potýčka s Kaliňákom, tlačovka Smeru
Igor Matovič narušil tlačovku Smeru a takto sa pochytil s Robertom Kaliňákom Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Niečo viac ako dva týždne pred predčasnými voľbami sme videli ukážku toho, kam sa uberá slovenská politická scéna.

Expremiér Igor Matovič a exminister vnútra Robert Kaliňák si ručne-stručne vybavovali účty za plnej asistencie ďalšieho kandidáta strany Smer-SD Richarda Glücka. Na voličoch bude rozhodnúť, či podporujú takúto politiku, alebo skôr slušnosť.

Takéto scény im podľa môjho názoru, žiaľ, môžu priniesť ďalšie hlasy.

Pre Fica je to normálne

„Urobili sme si poriadok. Nám nebude nikto narúšať tlačové konferencie. Prosím nebuďte všetci takí úzkoprsí. Podporujete vojnu na Ukrajine a dve výchovné vám spôsobujú veľkú traumu,“ uviedol na margo šarvátky šéf Smeru Robert Fico. Takto ukázal, ako on vidí budúce Slovensko.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

„Dve výchovné“ sú pre neho normálne a nevylučujem, že by sa rovnako správal, ak by aj došlo k vážnejšiemu incidentu.

Podobne sa vyjadril aj priamy účastník súboja Glück, ktorý napísal, že „toto je odo mňa pre Matoviča za všetkých Slovákov, ktorým zničil život.“ Neviem či si takto predstavujeme našu budúcnosť v krajine, aby nás každý mohol vyfackať, lebo sme mu „zničili život?“

Pre možno budúceho premiéra je to normálne a neprekvapme sa, ak do konca volebnej kampane bude podobných prípadov iba pribúdať

Matovič vedel, čo robí

Nechcem byť rozhodcom v tom, kto mal pravdu, lebo podľa mňa ani jeden nemal urobiť to, čo urobil. Pravdou je, že Matovič vedel do čoho ide, a preto aj namontované kamery vo vnútri auta, aby to mohli vidieť všetci na sociálnych sieťach. Veľmi dobre vidí, že mu preferencie klesajú a musí niečo urobiť, aby znovu upútal pozornosť.

Pred minulými voľbami to boli priame prenosy z Cypru a Cannes, tentoraz si vybral menej nákladný výlet, iba do parku pred úradom vlády, kde mali smeráci tlačovku o migrantoch. Okrem toho, že sa viacero ľudí dozvedelo o neúprimnosti Smeru vo vzťahu k migrantom, podarilo sa mu aj to, aby ľudia vlastne o obsahu tlačovej besedy vôbec nehovorili, ale iba o vzniknutej potýčke.

Na druhej strane, Smer dobre ututlával skutočnosť, že práve jeho vláda schválila potvrdenia pre migrantov, ktoré im umožňujú voľne sa pohybovať po krajine. Určite sa im nepáčilo, že za prítomnosti viacerých televíznych štábov im to niekto hlasno vykričal a nedovolil, aby prezentovali svoju pravdu.

Kaliňákovi rupli nervy a mali sme všetci pekné divadlo. Verejne činná osoba a k tomu bývalý minister vnútra by si to nemal dovoliť, lebo čo ak každý začne brať právo do vlastných rúk. Bude sa rovnako správať ak bude znovu ministrom vnútra?

Komu to pomôže?

V médiách sa objavili viaceré analýzy o tom, komu takýto spôsob predvolebnej kampane môže pomôcť. Ja si myslím, že obom.

OĽaNO je na hranici zvoliteľnosti a Smer-SD bojuje do poslednej chvíle o víťazstvo vo voľbách, tak prečo trochu nenaburcovať ľudí, aby pri hlasovaní nerozhodoval rozum, ale vášne. Aj Matovič, aj smeráci veľmi dobre vedia, že pri hlasovaní z rozumu majú menšie šance, ale v rozvírení vášní sú priam expertmi.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poznajúc slovenský ľud na dedine, kde aj ja žijem, viem, že vášne častokrát zohrávajú významnú úlohu. Skôr si dať po papuli, ako počúvať argumenty. Práve na takýchto voličov obaja aktéri šarvátky „mieria“. Smer-SD to robí dlhodobo a systematicky, kým Matovič presne vie, ako a kedy rozhýbať masu.

Otázkou pre ostatné strany je, či sú schopné akceptovať takýto druh politiky, keď argument neznamená nič, ale iba hlasnejšie kričanie a nekonečné opakovanie, často aj lží, presvedči ľudí, že predsa majú pravdu.

Najväčšia pozornosť sa samozrejme sústredí na Hlas-SD, ktorý podľa posledných prieskumov bude ten, kto rozhodne kam sa Slovensko uberie. Peter Pellegrini bude musieť veľmi dobre popremýšľať koho chce za partnera. Smer-SD a OĽaNO už boli pri moci a čo nám dobrého priniesli?

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičPeter PellegriniRobert FicoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie Hlas-SDOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD