Týždeň očami Pavla Urbana: Heger hľadá záchranu a Fico vinníka za vlastné zlyhanie

OĽANO: Vyslovenie nedôvery vláde SR
Premiér SR Eduard Heger počas tlačovej konferencie hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) po vyslovení nedôvery vláde SR v Národnej rade SR. Bratislava 15. december 2022. Foto: SITA/Diana Černáková

Poverený premiér Eduard Heger sa pokúša v parlamente nájsť novú 76-ku podpory pre prípadnú novú vládu. Podľa poslanca Juraja Šeligu nie sú ďaleko od novej dohody. Boris Kollár o tom však nič nevie.

O dva týždne nás čaká referendum, o ktorom sa vo verejností málo hovorí. Jediný kto aktívne vyzýva ísť k hlasovacím urnám je iba Robert Fico a všetkých vopred obviňuje za vlastné zlyhanie.

Povedie vládu znovu Heger?

Heger údajne intenzívne rokuje s predstaviteľmi doterajších koaličných strán, aby sa našla podpora pre novú vládu.

Cieľom je predísť predčasným voľbám, aby sa k moci nedostali Hlas-SD a smeráci. Potvrdili to aj poslanec Juraj Šeliga a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Šeliga dokonca povedal, že nie sú ďaleko od novej dohody. Málokto však verí, že sa to Hegerovi aj podarí, lebo je tu veľa prekážok.

Prvá je jeho stranícky predseda Igor Matovič, ktorý síce mlčí, ale sa iste ťažko vie zmieriť s tým, že on v tomto kabinete nebude. Všetci dobre vieme, čo vystrájal v prezidentskom paláci a k demisii sa rozhodol iba po tlaku jeho vlastných poslancov.

Druhá záhada je SaS. Tá sa už vyjadrila, že by do takejto vlády nešla, ale vie ju podporiť, ak by sa na jeseň konali predčasné voľby. Vedomá si je toho, že ak by aj Matovič nebol vo vláde stále riadi veľké množstvo poslancov, ktorí by mohli zablokovať akýkoľvek návrh poslancov SaS. Nešlo by o nesúhlas s obsahom návrhu, ale iba o akúsi vlastnú pomstu za stratený post.

Nevyspytateľný je Boris Kollár, ktorý povedal, že o novej 76-ke nič nevie a naďalej chce predčasné voľby. Vedomý si je toho, že by predčasné voľby asi priniesli novú väčšinu v parlamente, v ktorej by si iste našiel svoje miesto, lebo treba chrániť „rodinu“.

Nevylúčil preto žiadne alternatívy a šiel by do vlády aj so Smerom a Hlasom. No, je to jednoducho Boris Kollár, ktorý stále hľadí predovšetkým na to, čo je dobré pre neho a jeho „rodinu“ a nie, čo je dobre aj pre Slovensko.

Fico hľadá zámienku za stroskotanie referenda

Referendum, v ktorom majú občania rozhodnúť, či sa má zmeniť ústava, aby sa mohli vyhlásiť v parlamente, alebo celonárodným referendom predčasné voľby bude už o dva týždne.

Jeho iniciátor Robert Fico je sklamaný, že jedine on burcuje občanov, aby šli k hlasovacím urnám, kým napríklad jeho partneri v opozícii akosi mlčia. Je si vedomý, že úspech referenda je málo pravdepodobný a preto už teraz hľadá vinníkov za svoje fiasko.

Samozrejme na vine sú prezidentka, médiá a ostatné politické strany. Zuzane Čaputovej vyčíta, že podaním na Ústavný súd SR celú vec oddialila a hlasovanie sa tak bude konať uprostred zimy, čo iste nevyláka dostatočný počet občanov k hlasovacím urnám. Samozrejme, že neuvažuje o tom, či vlastne on zle nesformuloval otázku.

Médiá poľa šéfa smerákov tiež prispievajú k neúspechu referenda a nevyzývajú občanov, aby šli hlasovať. Prečo by aj mali. Prečo chcel Fico referendum, ak si je vedomý, že bez pomoci ostatných, to bude iba do vetra vyhodených niekoľko miliónov eur. Možno by mu mal niekto vystaviť za to aj účet.

Politické strany dokonca páchajú trestný čin tým, že podľa Fica maria všeľudové hlasovanie. Podľa zákona by každý občan mal nahlásiť páchanie trestného činu, ak má o ňom vedomosť. Urobí tak predseda Smeru? Doteraz som o tom nepočul a som si istý, že tak ani neurobí.

Jedným slovom všetci sú vinní, len nie on, ktorý to všetko spackal. Ako som už dávno hovoril, jemu ani nešlo o úspech v referende, ale o to aby neustále burcoval ľudí, hoci tentoraz aj za štátne nemalé peniaze.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárEduard HegerIgor MatovičJuraj ŠeligaRobert FicoVeronika RemišováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Hlas-SDSMER-SDÚstavný súd SRZa ľudí