Švéd na vodičský preukaz nakreslil portrét, úrad to nezbadal

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: www.bbc.co.uk

Vodičský preukaz Fredrika Säkera na prvý pohľad nevyzerá vôbec výnimočne. Z plastovej kartičky pozerá vážna čierno-biela bradatá tvár mladíka, vedľa ktorej sú zapísané osobné údaje. Aj napriek tomu je výnimočný – namiesto klasickej fotografie sa na ňom nachádza mužov autoportrét, ktorý je od fotografie na nerozoznanie. Švédsky umelec chcel sám sebe dokázať, že je dosť talentovaný na to, aby nakreslil vierohodný portrét, ktorý by úradne prešiel namiesto fotografie.

Bez názvu
Foto: www.bbc.co.uk

„Bol som veľmi prekvapený, ale aj veľmi potešený, keď som dostal potvrdzujúcu pečiatku. Obraz sa mi páčil, ale bol som nervózny, či to prejde,“ uviedol Säker.

Pred tým, ako mladík odovzdal úradom svoje umelecké dielo, si poriadne naštudoval pravidlá, v ktorých sa písalo, že na preukaze musí byť aktuálna podobizeň. Nikde sa však nepísalo, že musí ísť o fotografiu. Säker sa však pre istotu rozhodol svoj autoportrét odfotografovať.

„Preskúmali sme originálne dokumenty a porovnali ich s jeho predchádzajúcim vodičským preukazom. Obrázok, ktorý sme dostali, vyzerá ako fotografia, takže sme nemali žiaden dôvod ho spochybňovať,“ uviedol pracovník úradu, ktorý preukaz vydal.

Bez názvu
Foto: www.bbc.co.uk

Na portréte, ktorý teraz zdobí Säkerov preukaz, umelec pracoval asi sto hodín. „Portrét som nazval „Toto nie som ja“, podobne ako Magritte, ktorého obraz s nápisom „Toto nie je fajka“ je umiestnený priamo pod portrétom fajky. Podobne ako on chcem spochybniť, čo je pravdivé a čo falošné a tiež, čo je fotografia a čo obraz. Keďže v rodine máme dlhú históriu Alzheimera, mŕtvic a ďalších mozgových porúch, viem, že ľudská myseľ a vnímanie sa môže zmeniť v priebehu sekúnd a to, čo sa javí byť pravdivé pre jedného človeka, môže pre druhého znamenať presný opak,“ vysvetlil Säker.

Ako ďalšia inšpirácia mi poslúžil nórsky umelec Kjartan Slettemark, ktorý sa v 70. rokoch zaoberal otázkou identity a po Európe cestoval s pasom, na ktorom bola jeho hlava a brada nalepená na fotografii amerického prezidenta Richarda Nixona. Pre svoj autoportrét si Saker zámerne vybral deň, keď nevyzeral práve najlepšie. „Nikto z mojich priateľov nikdy nepovie: ‚Pozri sa na môj vodičský, nevyzerám dobre?‘ Tento portrét je mojím míľnikom – znamená to, že moje maľovanie sa zlepšuje,“ uviedol Švéd, ktorý momentálne pracuje na desiatich ďalších portrétoch, ktoré sa ľudia pokúsia použiť na preukazoch namiesto fotografií.

Umelec neskôr plánuje hotové portréty predstaviť aj na svojej vernisáži, zatiaľ si ich však policajti môžu pozrieť zadarmo kedykoľvek pri kontrole Sakerovho vodičského preukazu.

www.bbc.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať