Sudca Najvyššieho súdu sa bráni a tvrdí, že je disciplinárne stíhaný za kritiku Kolíkovej reformy

Najvyšší správny súd SR
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 18. apríla 2023, 18:21

Na pôde Najvyššieho správneho súdu SR v utorok začalo disciplinárne pojednávanie so sudcom a zároveň šéfom trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR Františkom Moznerom.

Porušenie povinností sudcu

Disciplinárny návrh na neho podalo Ministerstvo spravodlivosti SR pre prieťahy v dovolacom konaní vo viacerých trestných veciach vrátane kauzy známej ako Nástenkový tender a kauzy zločineckej skupiny Róberta Okoličányho. Taktiež podľa disciplinárneho návrhu sudca viacerým subjektom „úmyselne uvádzal nepravdivé informácie o stave dovolacieho konania“.

Svojím konaním sa podľa rezortu spravodlivosti František Mozner dopustil závažného disciplinárneho previnenia – porušenia povinností sudcu. Za to mu navrhujú zníženie platu o 50 percent na dobu troch mesiacov.

Nesúhlasí s kvalifikáciou skutkov

Právny zástupca sudcu Martin Hudák však povedal, že nesúhlasí s kvalifikáciou skutkov. Tým, že predmetné trestné veci boli už v štádiu dovolacieho konania, neprišlo podľa Hudáka k ohrozeniu právnej istoty, keďže boli už právoplatne rozhodnuté. Tiež uviedol, že údajné disciplinárne previnenia sú datované do obdobia obmedzení spôsobených pandémiou COVID-19.

Útok na jeho osobu?

Samotný sudca skonštatoval, že disciplinárny návrh je útokom na jeho osobu. Ten podľa neho inicioval jeden z jeho kolegov. Argumentoval tiež veľkým množstvom práce, ktorá vyplýva z viacerých funkcii, ktoré zastáva.

Zároveň pripomenul, že pôsobí ako prezident Združenia sudcov Slovenska, ktoré kritizovalo súdnu reformu exministerky Márie Kolíkovej. Práve tá totiž podala na sudcu disciplinárny návrh. „Ide o postih za verejnú kritiku navrhovateľky a ňou presadzovanej reformy,“ vyhlásil.

Pojednávanie v tejto veci bude pokračovať 22. mája. Zároveň má František Mozner 9. mája na rovnakom súde čeliť aj disciplinárnemu konaniu, ktoré inicioval predseda najvyššieho súdu Ján Šikuta.

Kolíková je reakciou prekvapená

Bývalú ministerku spravodlivosti a poslankyňu Národnej rady (NR) SR Máriu Kolíkovú vyjadrenie Františka Moznera ako prezidenta Združenia sudcov Slovenska a predsedu trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR prekvapuje.

„Ako ministerka spravodlivosti som voči nemu podala disciplinárny návrh, a to preto, že v siedmich jeho prípadoch vrátane prípadu týkajúceho sa nástenkového tendra sme našli prieťahy v konaní, a tiež preto, že zo spisu vyplývalo, že klamal o skutočnostiach, ktoré sa týkali týchto prípadov. To sú vážne skutočnosti. Považujem za veľkú chybu z jeho strany a za poľutovaniahodné, že namiesto toho, aby sa postavil čelom k týmto podozreniam a riadne ich vysvetlil, skrýva sa za výhovorky o revanšoch a kritike,“ uviedla Kolíková vo svojom stanovisku.

Dodala, že je to nenáležité, nečestné a neseriózne, a najmä od človeka, ktorý je v jeho funkcii a mal by byť vzorom pre ostatných sudcov, za každej situácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František MoznerJán ŠikutaMária KolíkováRóbert Okoličány
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRNajvyšší správny súd Slovenskej republikyNárodná rada SRNS Najvyšší súd SRZdruženie sudcov Slovenska