Strana Hlas aj jej predseda Pellegrini rešpektujú rozhodnutie Ústavného súdu, dve veci ich však prekvapili (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HLAS SD: Predstavenie nominácie na ministrov
Predseda parlamentu a strany HLAS-SD Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 29. februára 2024, 14:40

Strana Hlas-SD rešpektuje predbežné rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktoré okrem iného potvrdzuje zánik Špeciálnej prokuratúry k 20. marcu.

Sme presvedčení, že táto inštitúcia splnila svoju historickú úlohu a po jej ovládnutí Danielom Lipšicom sa stala vážnou prekážkou právneho štátu na Slovensku. Zabezpečenie práva a spravodlivosti na Slovensku nesmie byť závislé na jednej inštitúcii, a už vôbec nie na jednom človeku,“ uviedla v štvrtok strana vo svojom stanovisku k rozhodnutiu Ústavného súdu SR.

Čakajú na definitívne rozhodnutie

Zároveň zdôraznila, že nepozastavenie účinnosti všetkých zmien v trestných kódexoch naznačuje, že Ústavný súd SR nevidel zásadný problém v spôsobe prijímania týchto zákonov vo vláde a v parlamente, čo bolo najväčšou výhradou opozície.

Strana Hlas-SD je naďalej presvedčená, že zmeny v trestných kódexoch približujú Slovensko vyspelým európskym krajinám.

„Pozastavenie účinnosti nie je rozhodnutím o rozpore novely trestných kódexov s ústavou, počkáme preto na definitívne rozhodnutie Ústavného súdu SR v merite veci,“ dodala strana Hlas-SD.

Prekvapivá bola rýchlosť

Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) v reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu SR uviedol, že v normálnej demokracii je štandardné a správne rešpektovať rozhodnutie ústavného súdu.

Dodal, že tak, ako má parlament právo nesúhlasiť s návrhmi vlády, ako má právo prezidentský úrad nesúhlasiť so zákonmi a vracať ich naspäť, rovnako môže ústavný súd zvážiť a pozastaviť účinnosť niektorých častí zákona. Pellegrini rozhodnutie súdu rešpektuje, prekvapila ho však rýchlosť, akou ústavný súd rozhodol.

„Čakal som rokovanie v štandardnejších režimoch. Vnímam samozrejme aj nejakú taktiku z titulu dátumu a času rozhodnutia, aby doba na zverejnenie novely bola o deň kratšia,“ vyjadril sa Pellegrini s tým, že očakával od ústavného súdu, že oficiálne informuje hneď po rozhodnutí.

„Nemuselo sa to rozhodnutie šíriť po Slovensku cez sociálne siete. Dozvedeli sme sa ho oficiálne až dnes. Príde mi to na ústavný súd trošku lacné,“ vyhlásil Pellegrini.

Mohol si dať viac záležať

Pellegrini súčasne informoval, že novela Trestného zákona dnes odišla z Národnej rady SR k ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi.

Pellegrini predpokladá, že časti, ktoré ústavný súd nepozastavil, nadobudnú účinnosť 15. marca a pri ostatných sa bude čakať, kedy sa započne konanie o obsahu bodov a na zdôvodnenie pozastavenia.

Podľa Pellegriniho si ústavný súd mohol dať záležať viac na špecifikácii konkrétnych paragrafov a neoznačovať celý článok.

„Možno pre potrebu rozhodnúť do včera večera to spravili takto, čím možno ublížili aj dobrým riešeniam,“ dodal Pellegrini a uzavrel, že rozhodnutie je napriek tomu potrebné rešpektovať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris SuskoPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaHlas-SDNárodná rada SRÚrad špeciálnej prokuratúryÚstavný súd SR