Štefan Harabin sa v Štrasburgu sťažuje na politickú šikanu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Štefan Harabin
Štefan Harabin Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

Sudcovia sú zaujatí, tvrdí Štefan Harabin

Harabin okrem iného namieta, že o jeho prípade rozhodovali sudcovia, ktorí v minulosti sami voči jeho osobe namietali, že sú zaujatí. Vo svojom stanovisku uviedol, že podľa dôkazov nie je možné, aby raz boli voči Harabinovi zaujatí a inokedy zasa nie.

Predseda NS SR pripomenul, že ESĽP už v minulosti uznal jeho argumenty a konštatoval porušenie jeho práv na slobodu prejavu, ale nepotreboval prijať konečné rozhodnutie, pretože Národná rada SR ho na návrh vlády SR neodvolala z funkcie predsedu NS SR.

„Niektorí politici, ktorí nečítali verdikt ESĽP, jeho argumenty zámerne zamlčujú a klamú,“ uvádza sa v Harabinovom stanovisku.

BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu so sťažnosťou voči disciplinárnemu rozhodnutiu pléna Ústavného súdu SR.

Sťažuje sa, že boli porušené jeho základné práva na spravodlivé súdne konanie, zákaz diskriminácie, právo na slobodu prejavu, právo na účinný opravný prostriedok, ochranu majetku.

„Domáham sa iba spravodlivosti voči politickej šikane, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani autori politických procesov z 50. rokov. Trestať za právny názor a slobodu slova, to je výsmech právneho štátu,“ vysvetlil predseda NS SR Štefan Harabin.

Harabin je vinný, rozhodol súd

Ústavný súd koncom júna v disciplinárnom konaní konštatoval, že predseda NS SR Štefan Harabin je vinný a porušil svoje povinnosti vyplývajúce z povinnosti riadenia súdov a o finančnej kontrole a vnútornom audite tým, že opakovane neumožnil vykonať vládny audit na NS SR.

Ako disciplinárne opatrenie mu uložil zníženie funkčného platu o 70 percent na obdobie jedného roka. Návrh na disciplinárne konanie podala 18. novembra 2010 ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská na podnet ministerstva financií za to, že opakovane nedovolil pracovníkom ministerstva financií vykonať na Najvyššom súde SR kontrolu a audit hospodárenia.

Tým, že Harabin neumožnil audítorskej skupine ministerstva vykonať na NS SR vládny audit hospodárenia s verejnými prostriedkami, dopustil sa závažného disciplinárneho previnenia.

Ústavný súd vo veci pojednával 15. júna, keď vypočul zástupcov ministerky Žitňanskej ako aj Štefana Harabina a vypočul aj svedkov, ktorí sa zúčastnili na kontrole. Ministerku na pojednávaní zastupovali štátna tajomníčka Mária Kolíková a Martin Butko.

Podľa Žitňanskej sa Harabin dopustil disciplinárneho previnenia

Ministerka Žitňanská podala vlani v novembri dva návrhy. Druhý návrh podala preto, že podľa jej názoru sa Harabin dopustil disciplinárneho previnenia tým, že porušil povinnosti náhodného prideľovania spisov na Najvyššom súde SR.

V auguste tohto roka Žitňanská podala ďalší návrh na začatie disciplinárneho konania voči Harabinovi a navrhuje mu najvyšší trest, aby prišiel o sudcovský talár. Tento návrh súvisí s nepodaním odvolania voči súdnemu verdiktu, ktorým uspela skupina sudcov v tzv. antidiskriminačných žalobách.

„Kontrola ministerstva financií na NS SR nie je možná, pokiaľ chceme hovoriť o nezávislosti súdov. Kontrola je možná len zo strany NKÚ. Politická moc reprezentovaná jedným orgánom vlády – či už ministerstvom spravodlivosti alebo ministerstvom financií je zásahom do nezávislosti súdnictva,“ povedal na pojednávaní Harabin. Podľa jeho názoru išlo o flagrantný účelový postup ministerstva financií. Doložil, že sám pozval NKÚ na kontrolu.

Kolíková zdôraznila, že vládny audit bol uzákonený v čase, keď bol Harabin ministrom spravodlivosti i predsedom legislatívnej rady vlády „a nemal voči tomu námietky, na základe toho sa v roku 2009 vykonal vládny audit, ani nemal námietky, keď už ako predseda NS SR podpisoval výsledky auditu a opatrenia.“ Povedala, že námietky vzniesol až v roku 2010.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské práva