Španielska vláda plánuje v deň referenda zasiahnuť, policajti dostali presné inštrukcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Španielsko, Katalánsko
Foto: SITA/AP

BARCELONA 29. septembra (WebNoviny.sk) – Príslušníci regionálnej katalánskej polície dostali v piatok večer od centrálnej vlády v Madride podrobné inštrukcie, ako a čo robiť v nedeľu počas plánovaného referenda.

Madrid trvá na tom, že referendum je protiústavné a nesmie sa uskutočniť, katalánska regionálna vláda naopak opakuje, že sa uskutoční za každých okolností.

Podľa inštrukcií pre katalánskych policajtov, ktorých text má k dispozícii agentúra Associated Press, majú policajti v nedeľu najneskôr do šiestej ráno zasiahnuť vo všetkých 2 315 volebných miestnostiach, skonfiškovať volebné urny, zoznamy voličov a všetky ďalšie veci spojené s referendom, a miestnosti vyprázdniť.

V manuáli na nedeľu sa okrem iného píše, že policajti nemajú používať obušky. Silu môžu použiť iba v prípade, ak niekto odmietne opustiť volebnú miestnosť.

Keďže príslušníkov katalánskej regionálnej polície je 17-tisíc, na jednu volebnú miestnosť pripadajú v priemere siedmi policajti. Nie je navyše isté, aké percento z nich sa bude riadiť príkazmi z Madridu, a koľko policajtov sa postaví na stranu regionálneho vedenia Katalánska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať