Video: Traktory zaplnili Barcelonu, nezávislosť Katalánska môže byť vyhlásená do 48 hodín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Katalánsko
V katalánskych mestách sa zhromaždili tisícky traktorov nesúce žlto-červené vlajky regiónu na podporu referenda za nezávislosť Katalánska. 29. september 2017 Foto: SITA/AP

BARCELONA 29. septembra (WebNoviny.sk) – Na podporu referenda o nezávislosti Katalánska, ktoré sa má konať v nedeľu, sa v katalánskych mestách zhromaždili tisícky traktorov nesúce žlto-červené vlajky regiónu.

Kolóna nazvaná Tractorada smerovala v Barcelone za sprievodu podporovateľov nezávislosti k ústrediu regionálnej vlády. Katalánski lídri už predstavili hlasovacie lístky, ktoré plánujú vo voľbách použiť. Na základe zákona prijatého regionálnym parlamentom sú pripravení vyhlásiť nezávislosť do 48 hodín od volieb.

Španielska vláda ale opakovane uviedla, že referendum je protiústavné a zastaví ho za pomoci polície a súdov. V snahe zabrániť referendu sa španielska vláda za posledné týždne uchýlila okrem iného k zatýkaniu a vypočúvaniu starostov katalánskych obcí či raziám v priestoroch patriacich katalánskej regionálnej vláde, kde španielski policajti zhabali takmer desať miliónov hlasovacích lístkov a listiny pre volebné komisie.

Španielska konzervatívna strana postavila na protest proti referendu v centre Madridu veľkú falošnú volebnú urnu a vyzýva verejnosť, aby prišli zahlasovať o tom, či by malo zostať Katalánsko súčasťou Španielska, alebo nie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať