Európa sa Katalánsku v spore so španielskou vládou obrátila chrbtom, tvrdí katalánsky prezident

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Carles Puigdemont
Bývalý katalánsky prezident Carles Puigdemont Foto: SITA/AP

BRUSEL 28. septembra (WebNoviny.sk) – Katalánsky minister pre zahraničné vzťahy Raül Romeva vyzval Európsku úniu (EÚ), aby podporila plánované referendum o nezávislosti Katalánska. Vo štvrtok v Bruseli novinárom povedal, že inštitúcie EÚ by mali pochopiť, že ide o „veľký problém“.

Katalánsky regionálny prezident Carles Puigdemont deň predtým v rozhovore pre agentúru The Associated Press vyhlásil, že Európska únia sa Katalánsku v spore s centrálnou španielskou vládou obrátila chrbtom.

Práve tú Romeva obvinil z brutálneho zásahu proti katalánskym úradom v súvislosti so spomínaným referendom, ktoré Španielsko považuje za nelegálne. Vyjadril sa tiež, že od Kataláncov neočakáva žiadne násilie, pretože „nie je v DNA Kataláncov, aby prostredníctvom násilia riešili politické problémy“.

Referendum naplánovali na 1. októbra. Španielska vláda sa za posledné týždne uchýlila okrem iného k zatýkaniu a vypočúvaniu starostov katalánskych obcí, z ktorých veľká väčšina konanie referenda podporuje.

Minulý týždeň zhabala v sklade pri Barcelone takmer desať miliónov hlasovacích lístkov, ktoré regionálna vláda plánovala použiť pri referende a tiež informačné tabule s nápismi, ktoré chceli organizátori referenda vyvešať na volebné miestnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Carles Puigdemont