Referendum o nezávislosti Katalánska má byť bez násilnosti, bude napriek odporu centrálnej vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Katalansko
Španielska vláda vysiela do Katalánska 10-tisíc policajtov, ktorých úlohou bude zabrániť konaniu referenda.

BARCELONA 28. septembra (WebNoviny.sk) – Katalánsky regionálny minister vnútra Joaquin Forn vo štvrtok vyhlásil, že referendum o nezávislosti Katalánska, ktoré sa má konať už túto nedeľu, nebudú sprevádzať žiadne násilnosti.

Referendum sa však podľa neho v každom prípade uskutoční, a to aj napriek tomu, že centrálna vláda v Madride tvrdí, že je protiprávne a snaží sa jeho konanie znemožniť.

Vláda posiela tisíce policajtov

Forn na štvrtkovej tlačovej konferencii v Barcelone potvrdil, že španielska vláda vysiela do Katalánska 10-tisíc policajtov, ktorých úlohou bude zabrániť konaniu referenda. Forn sa už podľa vlastných slov rozprával s predstaviteľmi katalánskej regionálnej polície, a tí ho uistili, že katalánski policajti sú lojálni katalánskej regionálnej vláde a budú sa riadiť jej príkazmi a nie príkazmi vlády v Madride.

Forn však dodal, že hlavným motívom jeho rozhovorov s predstaviteľmi katalánskej polície bola nevyhnutnosť riešiť záležitosti bez akéhokoľvek použitia násilia.

Násilie nie je v DNA Kataláncov

Aj katalánsky minister pre zahraničné vzťahy Raül Romeva sa vyjadril, že od Kataláncov neočakáva žiadne násilie, pretože „nie je v DNA Kataláncov, aby riešili politické problémy prostredníctvom násilia„.

Španielska vláda sa v snahe zabrániť referendu za posledné týždne uchýlila okrem iného už k zatýkaniu a vypočúvaniu starostov katalánskych obcí či raziám v priestoroch patriacich katalánskej regionálnej vláde, kde španielski policajti zhabali takmer desať miliónov hlasovacích lístkov a listiny pre volebné komisie.

V stredu španielska vláda vyhlásila, že všetky priestory, ktoré sa majú stať 1. októbra referendovými miestnosťami, obsadí polícia a zabráni tomu, aby sa v nich dalo hlasovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať