Smeráci chcú dve mimoriadne schôdze, o darovaní migov na Ukrajinu aj zmene termínu predčasných volieb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Premiér Robert Fico (Smer-SD). Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) v pondelok 20. februára na sociálnej sieti avizovala, že v utorok podajú návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze k zmene termínu predčasných parlamentných volieb. Jej súčasťou má byť aj vyslovenie súhlasu so zákazom darovania bojových lietadiel MiG-29 Ukrajine. Strana dodala, že darovanie migov Ukrajine je protiústavné.

„Chápem, že strane Hlas – sociálna demokracia takáto schôdza nevyhovuje, lebo tento ‚mierový’ dar ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému podporujú,“ napísal Smer-SD.

Pozmeňujúci návrh

Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) by dodala podpisy pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze k zmene termínu predčasných parlamentných volieb. Ako ďalej uviedol predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini v pondelok na tlačovej besede, zatiaľ však nevie o tom, že by ich strana Smer-SD v súvislosti s tým oslovila.

„My s tým problém nemáme, lebo bol to práve Hlas-SD a ja osobne, ktorý som podával pozmeňujúci návrh, aby voľby boli nie 30. septembra, ale 24. júna,“ tvrdí Pellegrini. Zároveň uviedol, že pokiaľ nebude mať signál minimálne od strany Sloboda a Solidarita, že je ochotná o zmene termínu diskutovať, 000000tak to bude opäť „zbytočná schôdza, ktorá dopadne ako tá predchádzajúca“.

Otvorenie rokovania

Poslanci v piatok 17. februára ani po dvoch pokusoch neotvorili rokovanie k uzneseniu o skrátení volebného obdobia. Národná rada SR nebola uznášaniaschopná, prezentovalo sa len 64 poslancov. Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) presunul rokovanie na marcovú schôdzu.

Mimoriadnu schôdzu iniciovala opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), navrhovala určiť termín predčasných volieb na 24. júna. Poslanci sa aj vo štvrtok 16. februára dvakrát pokúsili otvoriť rokovanie o mimoriadnej schôdzi o prijatí uznesenia o skrátení volebného obdobia. Národná rada SR taktiež nebola uznášaniaschopná, keď sa prezentovalo 70 poslancov.

Poslanci Národnej rady SR v štvrtok 16. februára nerokovali o prijatí uznesenia k nesúhlasu s odovzdaním bojových lietadiel MiG-29 Ukrajine. Mimoriadnu schôdzu sa síce podarilo otvoriť, poslanci však neschválili program. Schôdzu iniciovala opozičná strana Smer-SD.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárPeter PellegriniVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaNárodná rada SRSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSMER-SD