Slovensko prišlo podľa SaS pri machináciách s ťažbou zlata o milióny eur, strana podáva trestné oznámenie (video)

Snimka obrazovky 2023 03 14 113643.jpg
Strana Sloboda a Solidarita (SaS). Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 20. marca, 18:40

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podáva trestné oznámenie v súvislosti s ťažbou zlata na Slovensku. Podľa liberálov sme prišli o milióny eur. Ako ďalej na tlačovej besede informoval predseda SaS a bývalý minister hospodárstva Richard Sulík, problém sa týka bane v obci Hodruša-Hámre.

Výška úhrady za vyťažený nerast

Tá podľa liberálov ťaží a následne predáva zlato, avšak samotná baňa tvrdí, že ťaží polymetalickú rudu. Problémom je fakt, že výška úhrady za vyťažený nerast je v prípade zlata 5 % a v prípade polymetalickej rudy 2 %. Baňa pritom neodvádza adekvátne úhrady už dlhodobo.

V období, keď Ministerstvo hospodárstva SR viedli nominanti strany SaS, prišlo k vyrubeniu nedoplatku vo výške 1,7 mil. eur. Po odchode liberálov z vlády však nastali personálne zmeny a aktuálne sa vo veci nič nedeje.

Minister Karel Hirman sa tvári, že jeho sa to netýka, mlčí, strčil hlavu do piesku a nečinne sa prizerá, ako Slovenskej republike vznikajú škody,“ vyhlásil Sulík.

Slovensko mohlo prísť o 10 miliónov

Podľa neho sa celý problém prehliada dlhodobo a Slovensko tak mohlo prísť o približne 10 mil. eur. „Je tu podozrenie zo spáchania niekoľkých trestných činov neznámym páchateľom,“ myslí si podpredseda strany SaS a bývalý štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek.

Strana SaS upozornila na machinácie so slovenským zlatom už začiatkom marca. Ministerstvo hospodárstva SR takéto obvinenie odmietlo a tvrdenia liberálov označilo za zavádzajúce. Vývozom nerastného bohatstva zo Slovenska sa podľa zverejneného stanoviska zaoberajú. Rezort upozornil, že ide o dlhodobý právny problém.

Ministerstvo preto v uvedenej záležitosti postupuje tak, aby boli chránené nielen záujmy Slovenska, ale aby súčasne Slovensko neutrpelo ujmu v dôsledku nesprávne podaných a neobhájiteľných žalôb,“ skonštatoval rezort.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Usvedčili sa z nečinnosti

Podľa povereného ministra hospodárstva Karla Hirmana sa Sulík aj Galek svojimi tvrdeniami sami usvedčili z nečinnosti.

„Ministerstvo hospodárstva pod ich vedením už od jesene 2020 na základe kontroly Najvyššieho kontrolného úradu vedelo, že v dôsledku rozporov v znení Banského zákona a príslušného Nariadenia vlády SR sú nejasnosti vo vyrubení poplatkov za ťažbu zlata a striebra. Napriek týmto neriešeným legislatívnym nejasnostiam až v auguste 2022, teda tesne pred ich odchodom z ministerstva a SaS z vlády, ich nominant a funkcionár SaS Bohumír Zvrškovec na čele Hlavného banského úradu spätne vyrubil poplatky vo výške zhruba 1,7 mil. eur. Za tento krok spoločnosť Slovenská banská podala okamžite žalobu na štát a táto žaloba je stále predmetom súdneho konania,“ konštatuje minister.

Zároveň dodal, že ak súd uzná z dôvodu nejasného výkladu legislatívy právo Slovenskej banskej a neuzná úhrady vyrubené Zvrškovcom, Slovensko ešte len o milióny príde.

Novela bola vypracovaná externým prostredím

MH SR má už dnes pod novým vedením pripravený návrh na zmenu nariadenia vlády SR č. 50/2022 o úhrade za vydobyté nerasty, ktoré presne rozlišuje nerasty, z ktorých možno vyrábať priemyselné kovy s výnimkou zlata a striebra a nerasty, z ktorých možno vyrábať priemyselné kovy vrátane zlata a striebra.

Ministerstvo tiež upozorňuje, že bývalým vedením spomínaná pripravená novela Banského zákona bola vypracovaná externým prostredím, a to bez prizvania príslušných baníckych či legislatívnych odborníkov, čo sa premietlo do množstva pripomienok, ktoré k uvedenému návrhu ministerstvo dostalo už v úvodnej fáze. Množstvo nedostatkov bránilo návrh spracovať už i na vnútornom pripomienkovom konaní.

„Aj v tomto prípade Sulík s Galekom kritizujú MH SR pod mojím vedením, a to opakovane za to, čo sami neurobili a zanedbali. Navyše, zanechali neprehľadnú právnu situáciu, kvôli ktorej zneisťujú podnikateľský sektor, ale aj štátne inštitúcie,“ dodal Hirman.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karel HirmanKarol GalekRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSaS Sloboda a Solidarita