Slováci sa dočkali zimy, vo štvrtok platí výstraha

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sneh zima mraz poladovica
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Od severu sa k nám rozširuje výbežok tlakovej výše a po jej okraji nad Slovensko začína prúdiť od severovýchodu chladný vzduch. Informuje o tom na svojej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav.

V stredu bude počasie oblačné až zamračené. Miestami sa môže objaviť slabé občasné sneženie, v Banskobystrickom kraji, na Ponitrí a Podunajskej nížine majú byť zrážky v nižších polohách dažďové.

Najvyššia denná teplota vystúpi na 0 až 6 stupňov Celzia, na severe a východe -4 až 0 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m sa bude pohybovať -4 stupňov Celzia.

Fúkať bude severozápadný až severný vietor rýchlosťou do 20 kilometrov za hodinu, na juhozápade, v Košickej kotline a Východoslovenskej nížine zosilnie na 15 až 30 kilometrov za hodinu. V nárazoch miestami môže vietor dosiahnuť okolo 45 kilometrov za hodinu. V Banskobystrickom kraji zafúka len slabý vietor.

Pocko
Foto: shmu.sk

Vodiči, ale aj chodci si musia vo štvrtok 23. januára dávať pozor na poľadovicu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pred ňou varuje formou výstrahy prvého stupňa. Šmýkať sa môže v Banskobystrickom, Trenčianskom, Nitrianskom a Žilinskom kraji, pričom výstraha platí vo štvrtok od 2:00 do 10:00. Ostražití by mali byť predovšetkým vodiči, no nebezpečenstvo poľadovice predstavuje aj pre ľudí. Šmýkať sa môže kdekoľvek.

Vystraha
Foto: shmu.sk

V najvyšších polohách Tatier hrozí mierne lavínové nebezpečenstvo

Ráno bolo na horách zamračené a hmlisto, ojedinele slabo snežilo. Začalo sa ochladzovať. Teplota vzduchu sa pohybovala od -7° C do +2° C. Fúkal len slabý až mierny vietor severných smerov s rýchlosťou do 20 km/h.

Za posledných 24 hodín napadlo v Tatrách niekoľko centimetrov nového snehu, informuje na svojej stránke Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej. Snehová pokrývka je nerovnomerne rozmiestnená a pod 2000 m dobre stabilizovaná. Na väčšine miest je sneh tvrdý, ľadový, prípadne kôra.

Vo vyšších polohách Tatier sa zo snehu, ktorý napadol v predchádzajúcich dvoch dňoch, vyskytujú menšie, vetrom vytvorené snehové dosky a vankúše. Výška snehovej pokrývky je premenlivá a na túto ročnú dobu výrazne podpriemerná.

V najvyšších polohách Vysokých Tatier nad hranicou 2 000 m naďalej trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, to znamená 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Pod touto hranicou a v Západných a Nízkych Tatrách trvá malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň, ktoré trvá aj na južných svahoch v najvyšších polohách Malej Fatry. Snehová pokrývka je dobre spevnená a stabilná. V najvyšších polohách Tatier je na ojedinelých strmých svahoch možné uvoľnenie menších lavín, najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení. Vo vysokohorskom teréne Veľkej Fatry pre nízku a nesúvislú snehovú pokrývku nehrozí lavínové nebezpečenstvo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať