SLOTA: Platforma v SNS je len sama Belousovová

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slota
Foto: SITA

SNS má niekoľko týždňov po sneme. V akej forme je vaša strana?

Ako predseda SNS som presvedčený, že po 17. sneme SNS v Ružomberku sa strana konsolidovala. Na sneme sa vytvorilo nové vedenie strany. Som veľmi rád, že prvým podpredsedom sa stal pán doktor Danko, ktorý je úplne nová tvár, čo žiadala aj členská základňa. Je to mladý, ambiciózny človek. Ďalší traja podpredsedovia sú dostatočne známi. Pán poslanec Rafaj, toho nemusím zvlášť predstavovať a podpredseda Petko má veľmi dobré zázemie na východnom Slovensku. Pán doktor Ikrényi ovláda veľmi dobre problematiku južného Slovenska. Takže aj po regionálnej stránke, ale aj po odbornej je to vyvážené vedenie. SNS prijala po sneme uznesením predsedníctva fakt, že bude existovať rozšírené predsedníctvo o všetkých krajských predsedov. Čiže nebudú to len predseda a podpredsedovia, ale aj všetci ôsmi krajskí predsedovia. Vytvorí sa druhý najdôležitejší výkonný orgán po sneme – a to je rozšírené predsedníctvo, ktoré by malo byť rozšírené okrem týchto krajských predsedov o všetkých okresných predsedov. Splnili sme to, čo sme sľúbili na sneme a aj z toho hľadiska chcem zdôrazniť, že vždy držím svoje slovo, ktoré som niekomu dal.

Je strana aj vnútorne konsolidovaná? Na sneme pani Belousovová hovorila o vzniku názorovej platformy v strane.

Názorová platforma je len ona. Ja neviem, aká to je názorová platforma, koho názorová platforma, čo je jej cieľom. To je jej vecou. Ja jej vôbec nezazlievam, že má svoj názor. Ja mám tiež svoj názor, ale ho nekomunikujem cez Sme a ani cez nejaké iné nepriateľské médiá. Keď pani Belousovová nevie prežuť demokratické voľby a stále ich napáda, napáda, že som robil na niekoho nátlak, môžem sa nad tým len pousmiať. Ja som nebehal ako ona pred snemom po jednotlivých okresných radách a nikoho nepresviedčal, aby volili mňa. Rozhodlo sa na sneme, výrazným spôsobom sa rozhodlo, takže by mali všetci členovia SNS akceptovať rozhodnutie najvyššieho orgánu strany, a to snem SNS. Pani Belousovová, viete, ona, tej jej názorový smer je asi taký, že kto nerozmýšľa podľa nej, tak je nepriateľ. Ja nie som síce nepriateľ, no ale žiaľ rozmýšľam trošku odlišne ako ona. Rozmýšľam napríklad inak v rámci komunálnych volieb v Čadci. Myslím si, že by tam mal byť postavený za SNS ako kandidát na primátora Čadce logicky náš člen a nie člen iného politického zoskupenia. Pani Belousovová podporuje člena HZDS na funkciu primátora, no a asi preto som nepriateľ. Myslím si, že post primátora okresného mesta je tak dôležitý, že v každom prípade by malo k tomu zaujať svoj názor aj predsedníctvo SNS. To zaujalo jednoznačný postoj. Podporilo dlhoročného člena SNS a podpredsedu okresnej rady v Čadci, pána Holeštiaka. No a toto je v poslednej dobe ten najproblémovejší bod pani Belousovovej. Ja, žiaľ, za to nemôžem, že má iný názor.

Môže povedať teda, že SNS je jednotná a žiadny rozkol jej nehrozí?

Som hlboko presvedčený, že nijaký rozkol nikto nechce. V kolektíve, kde je 1 700 členov, nájdu sa aj ľudia, ktorým som nesympatický a možnože niekto iný je sympatický. Najvyšším orgánom strany je snem. Je tu možno pár jednotlivcov, ktorí majú iný názor, dvere sú otvorené. Nové vedenie strany nikoho nebude vylučovať, ako vylučovala pani Belousovová pred niekoľkými rokmi, kde vylúčila x poslancov za SNS z SNS – a nielen poslancov, ale aj iných členov. Každý člen sa bude musieť správať podľa uznesenia snemu a riadiť sa podľa stanov SNS, ktoré sú vnútorným zákonom pre našu politickú stranu. Komu sa nepáči, má dvere otvorené, môže sa realizovať buď v rámci svojej platformy, alebo v rámci inej politickej strany.

Komu sa nepáči, má dvere otvorené, môže sa realizovať buď v rámci svojej platformy, alebo v rámci inej politickej strany. Ján Slota

Neobávate sa, že pani Belousovová vystúpi z poslaneckého klubu?

Každý v NR SR môže konať podľa svojho vedomia a svedomia a keď jej vedomie a svedomie hovorí, že by mala vystúpiť, nikto jej nebude a predovšetkým nemôže brániť.

SNS akosi klesá ku dnu. Aj po voľbách agentúry vykazujú pre stranu menej percent. Je to obraz o podpore SNS, alebo čím si vysvetľujete tú nižšiu podporu, keď SNS stratila množstvo voličov za posledné štyri roky?

Neviem, čo porovnávate. V júni sme skutočne klesli na 5% a stále tvrdím jedno, že sme mali podstatne viacej percent. Rôznymi manipuláciami sme určite prišli o 1,5 až 2%. O tom som hlboko presvedčený a to je pre nás memento, aby v budúcich predčasných parlamentných voľbách sme mali v každej volebnej miestnosti jedného človeka, ktorý bude fyzicky sčítavať hlasy a aby bola spätná kontrola s Ústrednou volebnou komisiou. Viete, štatistika je presné sčítanie nepresných údajov. A toto sa odohralo nielen v parlamentných voľbách, to sa odohralo aj pri eurovoľbách, aj v komunálnych voľbách. Tomuto musíme zabrániť. V ostatnom čase vyšli tri prieskumy verejnej mienky, mali sme v nich 7,8, potom 7,6 a pred niekoľkými dňami v prieskume Medianu Sk 6,3 percentá. Tak ja neviem, podľa čoho teda usudzujete, že klesáme.? Ja si myslím, že klesajú KDH, že klesá SaS. Tí klesajú výrazne. Ale SNS neklesá. SNS stúpa.

Vy ste sa vždy zaujímali o bezpečnostné otázky. Ako vnímate to, že Slovensko sťahuje svojich vojakov z Balkánu, kde Slováci boli v Kosove a na druhej strane posilňujeme jednotky v Afganistane?

Ja by som stiahol všetkých vojakov zo zahraničia, aj pozorovateľov, pretože chudobná Slovenská republika nemá na to, aby sme svojimi vojakmi ochraňovali niekoho v zahraničí a tobôž nie ochraňovali záujmy veľkokapitálov, či už amerického, alebo nemeckého, anglického alebo kohokoľvek iného. Som presvedčený, že v Kosove naši vojaci neochraňujú záujmy chudákov Srbov v Kosove. Oni Sú tam na demarkačnej línii. Keby sa tí Albánci rozbehli alebo Srbi, no tak by boli chudáci postrieľaní tak, ako keby tam boli aj neboli. Tá hnusná politika, ktorá sa realizuje v Kosove, ktorá potiera všetky medzinárodné práva, kde bolo aj Medzinárodným súdnym dvorom v Haagu doslove napľuté na medzinárodné právo tým, že v podstate sa uznalo Kosovo ako suverénny štát, tam nemá čo robiť vojak slovenskej armády, pretože SR nikdy neuznala Kosovo. Nevidím dôvod. Neviem, koho proti komu chránime. Prepánajána, čo my riešime v Afganistane? Čo riešime Taliban, riešime pozíciu USA v tejto oblasti, aby zamedzili Rusom vplyv čo ja viem cez Afganistan na Irán? Prístup k Indickému oceánu atď., atď.? Toto je podstata. A čo my v tom máme čo robiť? Čo my tam ochraňujeme iránske naftové polia alebo tých ľudí, ktorí sú v hlavnom meste Kábule okolo prezidenta? Celý Afganistan je proti tejto vláde. Čo tam vlastne robíme? Celá táto misia skončí katastrofálnejšie ako Američania vo Vietname. Z akého dôvodu tam vyhadzujeme strašné milióny? Aké záujmy má tam malé Slovensko? Žiadne. My máme predovšetkým záujem na Slovensku, aby sme mali dostatočné bojové jednotky, aby náhodou, keby niektorí z našich susedov chceli siahnuť kradmou rukou na našu slobodu, aby sme sa mohli postaviť aspoň trochu proti takémuto násiliu. Toto je v záujme SR. Nieže budeme Talibancov naháňať v afganských horách. Opačne to bude. Talibanci budú naháňať ten kontingent a tí budú bojovať do posledného muža.

Anna Belousovová
Ján Slota

Ktoré sú priority SNS v tomto volebnom období? Na čom chcete postaviť svoju politiku?

Politika je v tomto volebnom období všestranná, a to je predovšetkým odrazom problémov tejto spoločnosti. Zásadný problém je ekonomická hospodárska kríza, ktorá sa premieta predovšetkým do sociálneho zabezpečenia občanov SR. Toto je priorita. Ale popritom je samozrejme aj problematika udržania suverenity slovenskej štátnosti, slovenského štátu a určite problematika riešenia cigánskej otázky a pomaďarčovania juhu SR. Ale teraz som to povedal v poradí priorít, čiže predovšetkým je to riešenie ekonomickej krízy. Niekto nám tu stále natláča, že kríza začala kvôli nejakým hypotekárnym úverom v Amerike a ja hovorím veľmi jednoducho a nehovorím to len sám, hovorí to aj pár senátorov z amerického Kongresu. Kríza začala vtedy, keď sa zlikvidovalo krytie dolára alebo vôbec peňazí zlatom. To bol ten prvý krok a potom druhý krok, keď sa v priebehu štyroch mesiacov navýšil počet platidiel zelených papierikov a aj kovových mincí dolárov o 100%, kde bolo 810 alebo 820 miliárd obeživa v dolároch, za štyri mesiace to bol jeden bilión 600 miliárd dolárov. To je fikcia. Tu začala ekonomická kríza, Amerika vycuciava celý svet, pretože za tieto bezcenné papieriky nakupuje reálne veci, reálnu ropu, reálne nakupuje suroviny, reálne nakupuje počítače, mikročipy a ja neviem čo všetko. To sú reálne veci, kde je ľudská práca. Ale v tých zelených papierikoch je ľudská práca len asi vtedy, keď sa robil ten papier a keď sa tie peniaze tlačili a rezali. To je skutočne mizivé percento, ktoré je obsiahnuté v tých zelených papierikoch. Tu je tá hospodárska kríza. Teraz sa chystá ďalšie navýšenie množstva bezcenných zelených papierikov. Prečo? No pretože ten „svetový policajt“ nemá na to, aby financoval vyše trojmiliónovú armádu, ktorá okupuje pol sveta.

A čo môže spraviť SNS, ako opozičná strana?

SNS ani Slovensko nemôže spraviť nič, pretože nemáme trojmiliónovú armádu. Demokracia je fikcia neviem koho, ale možno Stalina, Hitlera, možno niektorých ďalších prezidentov až spoza mora, lebo každý má svoju demokraciu. Možno niektorí americkí prezidenti vyznávajú takú demokraciu, že celý svet sa dohodne na likvidácii nášľapných mín a oni si povedia, že nebudú likvidovať nášľapné míny. To je demokracia podľa nich. Alebo si povedia, že neuznávajú Medzinárodný vojenský tribunál. Čiže keby Medzinárodný vojenský tribunál alebo tribunál dodržiavania ľudských práv povedal, že Tento americký dôstojník je vojnový zločinec, tak Amerika povie, že nie je a mohol by vraždiť, podrezávať koľko chcel. Tak sa mu nič nestane. To je demokracia po americky.

Pýtam sa na prioritu, ktorú ste povedali, riešenie ekonomických problémov. Čo naozaj SNS môže dnes spraviť pre riešenie ekonomickej situácie obyvateľov?

Slovenská ekonomika stojí predovšetkým na vývoze. Naša ekonomika je jednoznačne a jednosmerne nasmerovaná na vývoz, aj to len do určitých krajín sveta. Vyvážame hlavne automobily. Preto je citlivá na celosvetové vplyvy, ktoré sa dotýkajú úzkeho pásu svetového hospodárstva. Som presvedčený, že by sme mali zrušiť prioritné postavenie zahraničných investorov v slovenskej ekonomike. Mali by sme zrušiť rôzne daňové úľavy alebo dotácie zahraničných investorov na území SR. Mali by sa dostať do rovnocenného postavenia s postavením slovenských podnikateľov. Pretože je to diskriminačné voči slovenským podnikateľom. Mali by sme prijať také zásadné zákony, ktoré by jednoznačne podporovali malých a stredných podnikateľov. Toto stále hovoríme, ani jedna vláda to však neurobila. Zoberme si Francúzsko alebo Nemecko. Nie je pravda, že by tieto dva štáty, najsilnejšie štáty EÚ stáli, okrem Británie, ale aj o Británii to platí, na veľkých monopoloch. To nie je pravda. Gro ich ekonomiky stojí na tisícoch, desaťtisícoch malých a stredných podnikov. A tu je tá obrovská výhoda atomizovania dôsledkov ekonomickej hospodárskej krízy, pretože keď padnú tri monopoly u nás, alebo štyri, tak v podstate ekonomika Slovenska skončila. Ale keď tých stredných a malých podnikov sú tisíce a desaťtisíce a ktoré ako-tak prosperujú, tak stále ešte zostáva na živobytie. Toto je absolútna priorita. Toto by sme mali urobiť. Mali by sme tiež urobiť všetko pre rozšírenie infraštruktúry na Slovensku. Nie je pravda, že keď sa niečo predraží o pár miliárd, že sa to nejakým spôsobom nevráti. Takto budeme radšej platiť obrovské miliardy do záchrannej siete, kde budú dostávať ľudia len tak z neba znášané peniaze, ktoré sú aj tak pôžičky do budúcich generácií? Čo z toho je? No nič. Len akurát morálna ľudská devastácia. Ľudia, ktorí sú niekoľko rokov nezamestnaní, dokonca obidvaja rodičia sú nezamestnaní, to má dopad, dopad na celú rodinu a nielen materiálny, ale samozrejme to má aj psychickú a morálnu ujmu. Takže z tohto hľadiska si myslím, že výstavba diaľnic, rekonštrukcia železničnej siete, ale aj regionálnych letísk je pre nás ďalšou z priorít.

Pán predseda, keby ste sa pozreli za tými štyrmi rokmi, ktoré máte za sebou vo vláde. Spravili by ste dnes niečo inak?

V každom prípade to, čo sa udialo po odvolaní nášho prvého ministra a čo som potom zopakovalo pri odvolaní ďalšieho, keď som na predsedníctve jednoznačne žiadal, aby sme vystúpil z koalície. Spätne ľutujem, že sme vtedy nevystúpili z koalície.

Prečo?

Pretože ten dvojitý meter bol taký evidentný a taký zrejmý, že bolo to pre SNS dehonestujúce a ponižujúce.

A ešte jedna otázka, celkom krátka. Keď sme robili v decembri pred Vianocami rozhovor, povedali ste, že si dávate na rok 2010 predsavzatie schudnúť, ak si dobre pamätám o 20 kíl. Podarilo sa vám toto predsavzatie naplniť?

To nie, schudol som len asi tri kilá, čo je veľmi malé percento. Dúfam, že to ešte napravím do konca roka aspoň o ďalšie tri kilá. Chutí mi jesť. Mám to nešťastie, že nie som veľmi prieberčivý. Niektorí stále rozprávajú ako luxusne žijem, ale ja sa skutočne neviem najesť v nejakých luxusných reštauráciách, a preto ani tieto zariadenia nevyhľadávam.

A čo si dáte rád na večeru?

Napríklad kus tlačenky a celú hlávku cesnaku a potom zle spím, pretože cesnak je dosť ťažký.

Takže máte rád také rýdze slovenské ľudové jedlá, ako zabíjačku?

Áno, určite. To, čo je najnezdravejšie, to mi najviac chutí. Klobásy, jaternice a samozrejme som aj strašne na sladké. Som mlynček na sladkosti. Ja sa pomaličky so svojou malou dcérou bijem o cukríky.Ján Slota

Zhováral sa Radovan Pavlík

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna BelousovováJán Slota
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana