Rusko nemôže a nesmie vyhrať túto vojnu, uviedol Macron na stretnutí v Paríži a vyzval európskych lídrov na zvýšenie pomoci Ukrajine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron, uprostred, počas konferencie v Elyzejskom paláci v Paríži v pondelok 26. februára 2024. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok povedal európskym lídrom, že musia zaistiť svoju kolektívnu bezpečnosť poskytovaním neochvejnej podpory Ukrajine.

Rusko vojnu vyhrať nemôže

Uviedol to na stretnutí v Paríži v čase, keď na ukrajinskom bojisku nastáva čoraz tvrdšia ruská ofenzíva. „Sme v procese zaisťovania našej kolektívnej bezpečnosti pre dnešok a zajtrajšok,“ povedal Macron

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Francúzsky prezident v Paríži hostil 20 európskych hláv štátov a predsedov vlád a ďalších západných predstaviteľov na demonštrácii jednoty za Ukrajinu, keďže ruská invázia vstúpila do svojho tretieho roka. „Rusko nemôže a nesmie vyhrať túto vojnu,“ povedal Macron na stretnutí v prezidentskom paláci.

Potreba zabrániť ďalším ruským útokom

Na stretnutí sa okrem iných lídrov zúčastnili aj nemecký kancelár Olaf Scholz, poľský prezident Andrzej Duda či lídri pobaltských štátov.

„Najmä v ostatných mesiacoch sme boli svedkami toho, ako sa Rusko stáva tvrdším,“ povedal Macron. „Vieme tiež, že Rusko pripravuje nové útoky, predovšetkým aby omráčilo ukrajinskú verejnú mienku,“ dodal.

Francúzsky prezident tiež uviedol, že je potrebné upevniť bezpečnosť, aby sa v budúcnosti zabránilo akýmkoľvek ruským útokom na ďalšie krajiny. Estónsko, Litva a Lotyšsko, ako aj oveľa väčšie Poľsko, sú považované za možné ciele budúcej ruskej invázie. Všetky štyri krajiny sú oddanými zástancami Ukrajiny.

Stretnutie v Paríži sa uskutočnilo po tom, ako Francúzsko, Nemecko a Spojené kráľovstvo nedávno podpísali 10-ročné bilaterálne dohody s Ukrajinou, aby vyslali silný signál o dlhodobej podpore Kyjeva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrzej DudaEmmanuel MacronOlaf Scholz