Ruské úrady vydierajú matku Navaľného, aby súhlasila s tajným pohrebom. Čas sa kráti a mŕtvola sa rozkladá, vraveli jej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Navaľná
Matka Alexeja Navaľného žiada ruské úrady o vydanie tela jej syna. Štvrtok, 22. január, 2024. Foto: SITA/Navalny Team via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Matka zosnulého lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného vo štvrtok uviedla, že videla telo svojho syna a čelí silnému tlaku úradov, aby súhlasila s tajným pohrebom mimo zraku verejnosti.

Vydierajú ju

Ľudmila Navaľná vo videovyhlásení z arktického mesta Salechard uviedla, že vyšetrovatelia jej umožnili vidieť telo jej syna v mestskej márnici. Povedala, že opätovne požiadala o vydanie tela a protestovala proti tomu, čo opísala ako snahu úradov prinútiť ju, aby súhlasila s tajným pohrebom.

Vydierajú ma, stanovujú podmienky, kde, kedy a ako má byť môj syn pochovaný. Chcú, aby sa to uskutočnilo tajne bez smútočného obradu.

Navaľná povedala, že strávila takmer 24 hodín v kancelárii vyšetrovateľov v Salecharde, kde jej úradníci povedali, že určili príčinu smrti jej syna a majú pripravené papiere, ale musí súhlasiť s tajným pohrebom. Navaľná nešpecifikovala, čo bolo príčinou smrti jej syna.

Mŕtvola sa rozkladá

Chcú ma vziať na okraj cintorína k čerstvému hrobu a povedať: ,Tu leží váš syn.‘ Nesúhlasím s tým. Chcem, aby ste aj vy, ktorým je Alexej drahý a pre ktorých bola jeho smrť osobnou tragédiou, mali možnosť sa s ním rozlúčiť,“ povedala Navaľná.

Matka najznámejšieho kritika Kremľa tiež povedala, ako sa jej ruské úrady vyhrážali. „Pri pohľade do mojich očí hovorili, že ak nebudem súhlasiť s tajným pohrebom, urobia niečo s telom môjho syna. Vyšetrovateľ Voropajev mi otvorene povedal: ,Čas nie je na vašej strane, mŕtvola sa rozkladá‘,“ povedala Navaľná a zopakovala požiadavku na okamžité vydanie tela jej syna.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexej Navaľnyj