Väznený opozičný ruský predstaviteľ Kara-Murza vyzval ľudí, aby sa po Navaľného smrti nevzdávali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimir Kara Murza
Vladimir Kara-Murza - novinár a prominentný odporca ruskej vlády je väznený a ide pred súd. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Prominentný predstaviteľ ruskej opozície Vladimir Kara-Murza vo štvrtok z väzenia vyzval Rusov, aby sa po smrti ďalšieho opozičníka Alexeja Navaľného nevzdávali.

Kara-Murza, ktorý má britské a ruské občianstvo, si na Sibíri odpykáva 25-ročný trest za vlastizradu a prostredníctvom videospojenia z väzenia hovoril na súdnom pojednávaní o jeho žalobe proti ruskému vyšetrovaciemu výboru, ktorý podľa neho riadne nevyšetril dva pokusy o jeho otravu.

Vo videu, ktoré zverejnil kanál Sota na platforme Telegram, Kara-Murza hovorí: „dlžíme našim padlým druhom pokračovanie v práci s ešte väčšou silou a dosiahnutie toho, pre čo žili a zomreli.“

Kara-Murza vo videu tiež povedal, že ruská Federálna bezpečnostná služba má eskadru smrti, „skupinu profesionálnych vrahov v službách štátu, ktorej úlohou je fyzicky eliminovať politických oponentov Putinovho režimu“.

Investigatívni novinári podľa neho dokázali, že skupina dôstojníkov z FSB sa podieľala na jeho otrave, rovnako ako na otrave Navaľného nervovoparalytickou látkou v roku 2020 a na sledovaní opozičného politika Borisa Nemcova pred jeho vraždou v roku 2015.

Kara-Murza, ktorého sa údajne pokúsili otráviť v rokoch 2015 a 2017, je jedným z kľúčových predstaviteľov ruskej opozície za mrežami v Rusku. Ďalší sú buď v exile alebo už nežijú. Ruský súd ho uznal vinným z kritiky ruskej vojny na Ukrajine. V januári ho presunuli do väzenia na Sibíri a pre menší priestupok ho dali do samoväzby.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexej NavaľnyjVladimir Kara-MurzaVladimir Putin