Rušenie špeciálnej prokuratúry prišlo v čase, keď sa „rozhýbalo“ postihovanie korupcie, petíciu podpísal aj Kuciakov otec

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a ïalších skutkov
Zľava: Rodičia zavraždeného Jána, Jana Kuciaková a Jozef Kuciak počas prestávky v rámci verejného zasadnutia na Najvyššom súde SR v kauze vraždy Jána Kuciaka a ďalších skutkov. Bratislava, 15. jún 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.
Tento článok pre vás načítala AI.

Mimovládne organizácie Nadácia Zastavme korupciu, Via Iuris, Transparency International Slovensko a INEKO zverejnili na webe mojapeticia.sk výzvu za stabilitu právneho štátu na Slovensku, pričom ju chcú poslať Európskej komisii.

Podpis Jozefa Kuciaka

Ako ďalej informovala Nadácia Zastavme korupciu, občania ju môžu od stredy podpisovať. Ako prvý tak urobil otec zavraždeného novinára Jána Kuciaka Jozef Kuciak. Prípadné zrušenie špeciálnej prokuratúry a súdu by sa totiž priamo dotklo aj kauzy vraždy novinára a jeho snúbenice.

Symbolicky chceme upozorniť, že vláda rýchlymi opatreniami valcuje princípy právneho štátu a bez širšej diskusie ide meniť inštitúcie, ktoré sú dôležité pre znižovanie korupcie v štáte,“ uviedla riaditeľka nadácie Zuzana Petková.

Rušenie špeciálnej prokuratúry

Poukázala pritom na avizované rušenie špeciálnej prokuratúry, zúženie právomocí Úradu na ochranu oznamovateľov, prijímanie zásadných zmien v zrýchlenom konaní alebo netransparentné výberové konania. Návrh na zrušenie ÚŠP pritom podľa Petkovej prichádza v čase, keď sa reálne „rozhýbalo“ postihovanie veľkej korupcie.

Poukázal pritom na to, že z 288 korupčných káuz, ktoré Špecializovaný trestný súd v posledných dvoch rokoch rozhodol, sa jedna štvrtina rozhodnutí týkala verejne činných osôb „V porovnaní s minulosťou sú viac trestané aj vyššie úplatky – nad 5000 eur, ktoré tvoria pätinu rozhodnutí,“ dodala Petková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján KuciakJozef KuciakZuzana Petková
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaINEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformyNadácia Zastavme korupciuTIS Transparency International SlovenskoVia Iuris