RASMUSSEN: NATO potrebuje protiraketový štít

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rasmussen
Foto: SITA/AP

VARŠAVA 12. marca (WEBNOVINY) – Severoatlantická aliancia potrebuje na obranu svojich členských krajín protiraketový štít. V piatok to na konferencii o obrannej politike vo Varšave vyhlásil generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. „V najbližších rokoch bude pravdepodobne oveľa viac krajín – a možno dokonca aj neštátnych aktérov – vyzbrojených raketami dlhého doletu a jadrovou technológiou,“ varuje šéf aliancie.

Členským krajinám NATO podľa neho už v žiadnom prípade nestačí politika zastrašovania, aká sa praktizovala napríklad počas Studenej vojny medzi Západom a Sovietskym zväzom. NATO v súčasnosti potrebuje byť aj reálne a adekvátne vyzbrojené, aby sa mohlo brániť, mieni Rasmussen. „Zastrašovanie platí na racionálnych aktérov. Nie všetci aktéri, s ktorými budeme mať do činenia, však budú racionálni. Práve preto musí ísť zastrašovanie ruku v ruke s obranou, a práve preto sa musíme zaoberať možnosťami protiraketovej obrany,“ povedal šéf NATO. Rusku Rasmussen odkázal, že jeho vojenská doktrína je zastaraná a „neodráža súčasný svet“. Severoatlantickej aliancie sa podľa neho Rusko nemá prečo báť. NATO totiž „nikdy Rusko nenapadne“, vyhlásil šéf aliancie.

Protiraketový štít aj nad časťou Európy majú v prevádzke už teraz Spojené štáty. Základne má v USA, Veľkej Británii a v Grónsku. Rozšírenie systému aj na územie strednej a východnej Európy, ktoré predpokladá vybudovanie nových základní v krajinách tohto regiónu, naráža na tvrdý odpor zo strany Ruska. Moskva je presvedčená, že americký protiraketový štít je namierený proti nej, hoci Washington tvrdí opak. Americký protiraketový štít by sa mal stať podľa Rasmussenovej predstavy súčasťou širšieho systému, ktorý by chránil členské krajiny

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anders Fogh Rasmussen
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy