Prvý gymnasta na olympiáde Piasecký zabojuje o finále

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Samuel Piasecký
Bez Zľava: Športoví gymnasti Samuel Piasecký a Mária Homolová počas odchodu časti slovenskej výpravy na LOH 2012 do Londýna. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Samuel piasecký
Foto: SITA/AP

LONDÝN 28. júla (WEBNOVINY) – Slovenskí športoví gymnasti Samuel Piasecký a Mária Homolová budú medzi prvými slovenskými športovcami, ktorí sa predstavia v súťažiach na Hrách XXX. olympiády v Londýne.

Dvadsaťsedemročný košický rodák Piasecký bude súťažiť v North Greenwich Arene v Londýne už v sobotu 28. júla v bloku od 11.00 h miestneho času (12.00 SELČ), 24-ročná rodáčka zo Zvolena Homolová sa predstaví v druhom slede v nedeľu 29. júla od 11.15 h miestneho času (12.15 SELČ).

Obaja sú olympijskými debutantmi. Kým však Homolová nadväzuje na „tradíciu“ účastí slovenských žien pod piatimi kruhmi, Piasecký je vôbec prvý muž v ére štátnej samostatnosti, ktorý reprezentuje na tomto vrcholnom podujatí.

„Uvedomujem si, že slovenský muž v gymnastike bol na olympiáde naposledy pred 20 rokmi ešte v drese Česko-slovenska. Pociťujem určitý tlak, je to veľká zodpovednosť, aj viac stresu, hoci inokedy bývam pokojný,“ priznáva Samuel Piasecký.

V súťažiach žien sa v americkej Atlante v roku 1996 predstavila Klaudia Kinská, následne v austrálskom Sydney 2000 a v gréckych Aténach 2004 reprezentovala Zuzana Sekerová a naposledy na OH 2008 v čínskom Pekingu bola Ivana Kováčová.

„Táto skutočnosť zaväzuje. Myslím si, že udržanie týchto pekných tradícii je veľmi dôležité. Ja sa z toho teším – budem pokračovať v tom, čo začali moje predchodkyne. Vynasnažím sa podať v Londýne ešte lepší výkon ako ony,“ zareagovala Mária Homolová.

Obrazom: Profily Slovákov na olympiáde

Miloš Bátovský
Miloš Bátovský, nar. 26. mája 1979 v Krupine Disciplína: chôdza na 50 km, klub: VŠC Dukla Banská Bystrica, tréner: Juraj Benčík, doterajšie štarty na OH: Atény 2004 - 18., Peking 2008 - 35., osobný rekord: 3:54:08 (2004) Foto: SITA/Štartfoto

Michal Kabelka
Michal Kabelka, nar. 4. februára 1985 v Lučenci Disciplína: skok do výšky, klub: AK Spartak Dubnica nad Váhom, tréner: Stanislav Joukal, doterajšie štarty na OH: debutant, osobný rekord: 231 cm (2012) Foto: SITA/AP
Anton Kučmín
Anton Kučmín, nar. 7. júna 1984 v Ilave Disciplína: chôdza na 20 km, klub: VŠC Dukla Banská Bystrica, tréner: Juraj Benčík, doterajšie štarty na OH: debutant, osobný rekord: 1:23:21 (2011) Foto: SITA/Dušan Hein
Marcel Lomnický
Marcel Lomnický, nar. 6. júla 1987 v Nitre Disciplína: hod kladivom, klub: TJ Stavbár Nitra / NŠC, tréneri: Greg Jack, Miloš Gašaj, doterajšie štarty na OH: debutant, osobný rekord: 77,43 (2012) Foto: SITA/AP
Matej Tóth
Matej Tóth, nar. 10. februára 1983 v Nitre Disciplína: chôdza na 50 km, klub: VŠC Dukla Banská Bystrica, tréner: Juraj Benčík, doterajšie štarty na OH: Atény 2004 - 32. na 20 km, Peking 2008 - 26. na 20 km, osobný rekord na 50 km: 3:39:46 (2011) Foto: SITA/Martin Havran

Iba dve kvalifikácie

Samuel piasecký
Foto: SITA/Michal Burza Foto: SITA/Michal Burza
Mária Homolová
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Piasecký si vybral do svojho programu iba kvalifikáciu na bradlách a na hrazde. Zvyšné disciplíny viacboja neabsolvuje.

„Na bradlách chcem zaradiť môj prvok Piasecky (veľtoč s dohmatom na jednu žrď, pozn.) ako aj nový mimoriadne náročný prvok – toč do stojky s obratom o 360 stupňov. Chcem si dobre splniť svoju robotu, zacvičiť čo najčistejšie, ako najlepšie viem,“ nechcel konkretizovať svoje ciele.

„Som v kvalifikácii vyžrebovaný do prvého sledu. Môže sa stať, že rozhodcovia budú na úvod prísni a hodnotiť nízko. Môžem urobiť životnú zostavu a nemusím sa dostať do finále. Väčšie šance vidím samozrejme na bradlách, to je moja najsilnejšia disciplína a na tomto náradí som dosiahol svoje najväčšie úspechy. Chcem zacvičiť najlepšie, ako viem, bez ohľadu na umiestnenie. To ma už v podstate nebude zaujímať,“ naznačil Samuel Piasecký predstavy o svojej olympijskej misii.

Dúfam, že sa všetko podarí a budeme spokojní. Želám si, aby zacvičil tie najťažšie zostavy, ktoré máme pripravené, s maximálne obťažnými prvkami. Bude to premiéra. Keď ich zvládne, ambície môžu byť vysoké. Finále? Ťažko povedať, uvidíme. V Londýne bude nabitá konkurencia. Keď však zacvičí…,“ veľavravne nechal otvorenú otázku umiestnenia svojho zverenca tréner Martin Zvalo.

Najväčšie šance vo viacboji

Mária Homolová
Foto: SITA/Ivan Kopčáni

Mária Homolová zase vidí svoje najväčšie šance vo viacboji.

Prípravu na najväčší sviatok športovcov jej však skomplikovalo zranenie v spodnej časti chodidla na pravej nohe.

Stalo sa tak na tréningu v Detve začiatkom mája pár dní po jej výbornom 7. mieste vo finále na kladine na pretekoch Svetového pohára v chorvátskom Osijeku.

„Pred zranením som mala rozrobených veľa technických prvkov, ktoré by mi zvýšili technickú stránku a obťažnosť zostavy. Tam bola taká malá nádej, že by som sa mohla dostať medzi finálovú dvadsaťštvorku viacboja. To by však bolo určite iba pri špičkovom výkone, bez chýb a jediného zaváhania. Teraz pri sústredení sa iba na tie prvky, ktoré som už vedela, na dolaďovanie zostáv a nabratie istoty v nich, budem rada, keď sa na olympiáde umiestnim v prvej polovici štartového poľa,“ realisticky hodnotí svoje šance so 160 cm najnižšia členka slovenskej 46-člennej športovej výpravy v Londýne.

Želám jej, nech absolvuje viacboj bez veľkých chýb. Škoda toho zranenia. Jediné, čo mohla v ostatnom období robiť naplno, boli bradlá. Dúfam, že ich dokáže zacvičiť celé, bez výraznejšieho zaváhania,“ uzavrela Homolovej trénerka Katarína Krekáňová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Samuel Piasecký