P. Sagan chce z Londýna medailu, talizman k tomu nepotrebuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Sagan
Peter Sagan Foto: SITA/Tomáš Somr

LONDÝN 26. júla (WEBNOVINY) – V stredu večer dorazil do olympijskej dediny v londýnskom Stratforde aj slovenský cyklistický „expres“ Peter Sagan, ktorý si na Tour de France vybojoval zelený dres za víťazstvo v bodovacej súťaže.

Hoci mal v nohách dlhé a ťažké kilometre etáp Tour de France i dvoje úspešné preteky v Holandsku a Belgicku, trpezlivo znášal všetky peripetie londýnskeho cestovania i nekonečných kontrol pri vstupe do Olympic Village.

V nabitom programe si ako pravý profesionál našiel chvíľu na predolympijský rozhovor, ktorý agentúre SITA poskytol tlačový atašé slovenskej výpravy Zdenko Kríž.

Obrazom: Najkrajšie momenty Petra Sagana na Tour de France

Peter Sagan na Tour de France
Peter Sagan počas 9. etapy, ktorou bola časovka na 41,5 kilometra. Slovenský cyklista prešiel trasu z Arc-et-Senans do Besanconu za 58 minút aj desať sekúnd a obsadil 105. miesto. Foto: SITA/AP

Peter Sagan na Tour de France
Slovenský cyklista si pripísal na konto svoje tretie víťazstvo v šiestej, ktorá mala štart v Epernay s cieľom v Metz a merala 207,5 kilometra. Peter Sagan oslavoval v cieli ako "Hulk". Foto: SITA/AP
Peter Sagan na Tour de France
Víťazná radosť Petra Sagana v cieli tretej etapy, ktorá mala štart v Orchies a cieľ v Boulogne-sur-Mer a merala 197 kilometrov. Foto: SITA/AP
Peter Sagan na Tour de France
Slovenský cyklista siahal na víťazstvo aj v 217-kilometrov dlhej 13. etape zo Saint-Paul-Trois-Chateaux do Le Cap D'Agde. V záverečnom špurte prehral o centrimetre s Nemcom Andrém Greipelom z tímu Lotto-Belisol Foto: SITA/AP
Peter Sagan na Tour de France
Dvadsaťdvaročný Žilinčan porazil v špurte prvej etapy Švajčiara Fabiana Cancellaru (v žltom) a Edvalda Boassona Hagena. Foto: SITA/AP

Peter, po zisku zeleného trička pre najaktívnejšieho pretekára Tour de France (TdF) a vynikajúcich finišoch viacerých etáp ste sa razom zaradili medzi horúcich ašpirantov na niektorú z olympijských medailí. Trúfate si na aleji Buckinghamského paláca zopakovať niektorý kúsok napríklad z francúzskych ciest?

– Na rok 2012 som si vytýčil dva hlavné ciele: uspieť čo najlepšie na TdF a na olympijskej trati. S naplnením prvého zámeru som celkom spokojný a teraz sa sústredím na ten druhý. Urobím všetko pre to, aby som bol medzi najlepšími. Veď na to som sem prišiel!

Ak sa pozriete s odstupom pár dní na tohtoročnú TdF, čo vo vás zanechalo najväčší dojem?

– Jednoznačne tie tisíce ľudí pri trati, to nadšenie fanúšikov a neopakovateľná atmosféra, aká sa dá zažiť iba na TdF. Teší ma, že Tour pritiahla každé popoludnie tisícky divákov k televíznym obrazovkám aj u nás na Slovensku. Ďakujem všetkým, čo mi držali

Ako vám vyhovuje olympijská trať cestných pretekov?

– Trať zatiaľ poznám iba z propozícií. Možno ju šili pre domáceho Cavendisha, ale profil by mohol sadnúť aj mne. O priebehu pretekov však rozhoduje aj mnoho iných faktorov.

Peter Sagan na Tour de France
Foto: SITA/AP

Nepovažujete za mínus, že vám bude v pelotóne chýbať podpora ďalších jazdcov zo SR?

– Podpora by sa zišla, ale budem sa musieť zaobísť aj bez nej. Zvládol som už aj zložitejšie situácie a myslím si, že si poradím aj teraz.

Máte už na sobotu premyslenú taktiku?

– Zatiaľ som si londýnsky okruh ešte nevyskúšal, ale reálna taktika sa bude rodiť až počas samotných pretekov. Je možné, že sa pokúsim o únik so silnou skupinou, alebo si počkám na záverečný špurt pelotónu.

Koho považujete za svojich najväčších súperov?

– Bude to veľká skupina cyklistov, s ktorými som bojoval na Tour de France, ale možno aj ďalší jazdci, ktorí mali inak orientovanú prípravu na OH. Môže to byť súboj s Britom Markom Cavendishom a Nemcom Andrém Greipelom alebo s niekým celkom iným. Uvidíme…

Aký bicykel máte pripravený na olympijskú trať?

– V princípe bude rovnaký ako na Tour, ale s celkom iným dizajnom. Tak, aby vyhovoval prísnym olympijským predpisom o reklamách.

Z čoho máte najväčší strach?

– Z pretekov nemám obavy, veď hoci mám iba 22 rokov, už som toho preskákal dosť. Osobne by ma ale veľmi hnevalo, keby o medailách rozhodovali iné faktory ako výkonnosť. Napríklad pád alebo defekty.

Peter Sagan na Tour de France
Foto: SITA/AP

Dopingoví komisári sú v Londýne mimoriadne aktívni. Nemáte obavy, že vás budú opäť raz „otravovať“?

– Robia si iba svoju prácu, aj keď to pre športovcov nemusí byť vždy iba príjemné. Na Tour som absolvoval sedem testov a od začiatku sezóny určite viac ako dvadsať. Už to ani nerátam.

Aké máte prvé dojmy z olympijskej dediny?

– Pravdupovediac sa mi vôbec nepáči. Vo vzduchu je tu cítiť stres, okolo samý zhon, v jedálni chaos, všade treba chodiť pešo. Možno to niektorým športovcom vyhovuje, ale my cyklisti máme radšej pohodu, viac súkromia – a najmä pokoj na načerpanie nových síl.

Kedy ste ako začínajúci cyklista po prvý raz sledovali olympijské súťaže?

– Spomínam si na OH 2000 v Sydney. Vtedy ma najviac zo všetkého zaujala horská cyklistika, kde triumfoval Francúz Martinez.

Peter Sagan na Tour de France
Foto: SITA/AP

Ktorí súčasní slovenskí olympionici sú vám najbližší?

– Osobne sa doteraz nepoznám s nikým, ale úprimne fandím všetkým, ktorí majú šancu na medailu alebo finálové umiestnenie. Každý olympijský kov je skvelá reklama pre našu krajinu a chcem veriť, že by mohla pomôcť aj podpore slovenského športu.

V Londýne sa zdržíte iba krátko. Keby ste si však mohli vybrať, na ktoré športovisko by ste zašli?

– Najviac ma zaujíma beh na 100 metrov a cyklistická súťaž BMX.

Aký je váš program po olympijskom štarte?

– Už 29. júla letím späť do Holandska na štvoro pretekov, následne absolvujem etapy v Taliansku. Domov sa vrátim 21. októbra a dožičím si mesiac oddychu.

Na záver ešte prezraďte: máte so sebou nejaký talizman, alebo dodržiavate pred pretekmi zaužívaný rituál?

– Neverím na povery ani v kladnom, ani v zápornom zmysle. Talizman nemám. Najviac verím sám sebe a ľuďom z môjho tímu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Sagan