Hlas-SD má najväčší volebný potenciál a porástli aj progresívci, z parlamentu by vypadli matovičovci a tiež SNS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koláž, prieskum, predčasné voľby
Foto: SITA - koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Keby sa parlamentné voľby konali vo februári, zvíťazila by strana Smer-SD, ktorá by získala takmer 22,7 percenta hlasov.

Na druhom mieste by skončilo hnutie Progresívne Slovensko (PS), ktoré by volilo 21,3 percenta ľudí. Vyplynulo to z prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N.

Na treťom mieste by podľa prieskumu skončila strana Hlas-SD, ktorú by volilo 16,5 percenta voličov. S väčším odstupom by na štvrtom mieste skončilo Kresťanskodemokratické hnutie, ktoré by volilo 6,7 percenta opýtaných.

V parlamente by bola aj Republika

Strana Sloboda a Solidarita by získala podporu 6,4 percenta hlasov voličov a hnutie Slovensko 5,8 percenta hlasov. Do parlamentu by sa dostalo aj hnutie Republika, ktoré by volilo 5,2 percenta respondentov prieskumu.

Naopak, Slovenská národná strana (SNS) by získala 4,2 percenta a do parlamentu by sa tak nedostala. Vyše troch percent by v parlamentných voľnách získala Maďarská aliancia a hnutie Sme rodina. Agentúra vykonávala prieskum od 16. do 21. februára na vzorke 1 028 respondentov.

PS zvýšilo volebný potenciál

Ako píše Denník N, v porovnaní s výsledkami parlamentných volieb na konci septembra by nedošlo k zásadnejším zmenám a vo vedení je stále Smer. PS však postupne rastie a malo by o tri percentuálne body viacej než v septembrových voľbách. Hnutie zvýšilo aj svoj volebný potenciál.

„Darí sa aj Hlasu Petra Pellegriniho, ktorý v porovnaní s voľbami získal v prieskume o dva percentuálne body viac a spomedzi strán má aj najväčší volebný potenciál. Vďačí za to tomu, že Hlas je prirodzenou druhou voľbou pre podstatnú časť priaznivcov Smeru,“ informoval Denník N.

Padlo hnutie Matoviča

V prieskumoch však klesla SNS Andreja Danka, ktorú by podľa agentúry Ipsos nahradilo hnutie Republika. O tri percentuálne body spadlo hnutie Slovensko Igora Matoviča, čo môže súvisieť s rýchlym premenovaním strany, čo mohlo voličov zmiasť.

Dôvodom môže byť aj vynechanie hnutia pri organizácii protestov proti novele Trestného zákona, Matovičova kandidatúra za prezidenta či odchod niekoľkých členov hnutia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoIgor MatovičPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDHnutie RepublikaIpsosKDH Kresťanskodemokratické hnutieMaďarská alianciaMatovičovo hnutie SlovenskoProgresívne Slovensko (PS)SaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSMER-SDSNS Slovenská národná strana