Pentagon zverejnil video ruskej stíhačky a amerického dronu, vyjadril sa aj k vypusteniu paliva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Snimka obrazovky 2023 03 16 145521.jpg
Záber z videa ukazuje ruský stroj Su-27, ako sa približuje k dronu MQ-9 a začne naň vypúšťať palivo, zatiaľ čo prelieta ponad. Foto: twitter.com

Pentagon vo štvrtok zverejnil video zachytávajúce, ako ruské lietadlo v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Čiernym morom vypustilo palivo na pozorovací dron amerických vzdušných síl a poškodilo mu vrtuľu. Video dlhé 42 sekúnd ukazuje ruský stroj Su-27, ako sa približuje k dronu MQ-9 a začne naň vypúšťať palivo, zatiaľ čo prelieta ponad, uviedol Pentagon.

Nebezpečné zachytenie

Cieľom vypustenia paliva bolo zrejme oslepenie optických nástrojov dronu a jeho vyhnanie z oblasti. Pri druhom prelete, buď tej istej alebo druhej ruskej stíhačky, ktorá sledovala MQ-9, lietadlo podľa americkej armády zasiahlo vrtuľu dronu a poškodilo jednu lopatku.

Americká armáda následne po „nebezpečnom a neprofesionálnom zachytení“ bezpilotného lietadla zo strany ruských stíhačiek dron MQ-9 Reaper zhodila do mora.

Video zverejnené Pentagonom neukazuje udalosti pred ani po zjavnom vypustení paliva.

Rusko však tvrdí, že jeho bojové lietadlá nezasiahli dron a do mora podľa nich spadol po tom, ako spravil prudký manéver.

Rozhodnutie je na armáde

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok na otázky novinárov, či sa Rusko pokúsi vyzdvihnúť trosky dronu, reagoval s tým, že rozhodnutie je na armáde.

Ak budú považovať za nevyhnutné urobiť to v Čiernom mori pre dobro našich záujmov a našej bezpečnosti, urobia to,“ skonštatoval.

Tajomník Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Nikolaj Patrušev pritom v stredu povedal, že Moskva sa pokúsi fragmenty vytiahnuť. Americkí predstavitelia v tejto súvislosti vyjadrili presvedčenie, že aj keby sa Rusom podarilo vytiahnuť trosky, nenájdu nič, čo by malo vojenskú hodnotu.

Konflikt USA a Ruska

I keď pokusy o zachytenie nie sú nezvyčajné, incident v čase vojny na Ukrajine zvýšil obavy, že by mohol priblížiť Spojené štáty a Rusko k priamemu konfliktu.

Moskva opakovane vyjadrovala obavy z letov amerických spravodajských služieb v blízkosti Krymského polostrova, ktorý Rusko v roku 2014 nezákonne anektovalo.

Americký minister obrany Lloyd Austin sa v stredu so svojím ruským náprotivkom Sergejom Šojguom zhováral o incidente. Telefonovali spolu pritom po prvý raz od októbra minulého roka. Predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley mal podobný telefonát so svojím ruským kolegom Valerijom Gerasimovom, náčelníkom generálneho štábu ruských ozbrojených síl.

To, že najvyšší predstavitelia obrany a armády USA a Ruska hovorili tak skoro po incidente, podčiarklo vážnosť udalosti nad Čiernym morom a obe strany týmto uznali potrebu potlačiť riziká eskalácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dmitrij PeskovLloyd AustinNikolaj PatruševSergej Šojgu
Firmy a inštitúcie Pentagon