Ukrajinci zostrelili Rusmi vypustený čínsky dron Mugin-5, ktorý sa bežne predáva na internete

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dron
Foto: ilustračné, SITA/AP

Na východe Ukrajiny bol cez víkend zostrelený dron čínskej výroby s prídavnými komponentmi a vybavený zbraňami.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na ukrajinských vojakov, ktorí bezpilotné lietadlo údajne zostrelili automatickým samopalom AK-47.

Drony Alibaba

Zničeným dronom bolo zariadenie s názvom Mugin-5, komerčné bezpilotné lietadlo vyrobené čínskym výrobcom so sídlom v prístavnom meste Sia-men na východnom pobreží Číny.

Niektorí tech blogeri tvrdia, že tieto stroje sú známe ako „drony Alibaba“, keďže boli k dispozícii na predaj za asi 15-tisíc dolárov na weboch čínskych nákupných platforiem vrátane Alibaba a Taobao.

Podľa ukrajinských vojakov dron priletel z území ovládaných Ruskom. Po zostrelení zanechal na zemi menší kráter, keďže niesol asi 20-kilogramovú bombu, ktorá pri páde explodovala.

Iba hlúpa bomba

Komerčný dron vybavený zbraňami nemal namontovanú kameru, čo znamená, že tí, ktorí ho vypustili, ho nemohli navádzať na žiadny cieľ ani použiť na sledovanie.

„Bola to v podstate iba taká hlúpa bomba,“ tvrdí Chris Lincoln-Jones, bývalý dôstojník britskej armády a špecialista na vojenské drony. „Tento konkrétny dron, na ktorý sme sa pozerali, by bol oveľa efektívnejší, keby mal v sebe solídnejšiu kameru,“ dodal.

Lincoln-Jones podotkol, že uvedený stroj je ďalším dôkazom k teórii, že Rusko nie je vojenská superveľmoc, ktorú by svet mohol očakávať.

„Zdá sa, že ide o veľmi primitívny, nesofistikovaný, nie veľmi technologicky vyspelý spôsob vedenia operácií,“ povedal a dodal, že tieto drony sú z vojenského hľadiska veľmi lacné.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať