Pakistanci dohlasovali, na výber bola aj kriketová hviezda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pakistan
Foto: SITA, AP

ISLAMABAD 11. mája (WEBNOVINY) – Sobotňajšie voľby v Pakistane, ktorým je pripisovaný historický význam, sa pre vysoký záujem skončili o hodinu neskôr, ako bolo pôvodne naplánované.

Podľa údajov ústrednej volebnej komisie hlasovanie na väčšine územia trvalo namiesto do 17. až do 18. hodiny miestneho času (15:00 SELČ), vo finančnej metropole Karáči ho však predĺžili o ďalšie dve hodiny vzhľadom na skutočnosť, že volebné miestnosti v tamojších siedmich obvodoch otvorili s oneskorením.

Tajomník Ištiják Ahmed zhodnotil priebeh volieb ako úspešný, pričom poukázal na „obrovskú“ účasť v najväčšej provincii Pandžáb.

V ostatných častiach Pakistanu bola účasť podľa neho takisto „veľmi dobrá“, konkrétne čísla však zatiaľ neprezradil.

Pozitívne hodnotenie zatieňujú správy o viacerých krvavých útokoch ako aj vzájomné obviňovanie sa súperiacich strán z podvodov, na čo Ahmed zareagoval slovami, že komisia „nebude nič skrývať“ a v záujme transparentnosti zohľadní všetky prijaté sťažnosti.

Voľby v približne 180-miliónovej krajine sú označované za historické, keďže majú byť súčasťou prvého demokratického prechodu moci z jednej vlády na druhú od vyhlásenia nezávislosti v roku 1947. Marcové rozpustenie vlády a parlamentu sa zapísalo do dejín ako prvý prípad, keď sa niektorý z civilných režimov dokázal odslúžiť celé päťročné funkčné obdobie.

Oceliarsky magnát verzus kriketová hviezda

Chán
Foto: SITA, AP
Šaríf
Foto: SITA, AP

Obyvatelia jadrovej veľmoci rozhodovali o zložení dolnej komory parlamentu ako aj o štyroch provinčných zákonodarných zboroch. O 272 z 342 kresiel národného zhromaždenia, ktoré sú rozdeľované podľa väčšinového systému, sa uchádza 4670 kandidátov. Rozdelenie zvyšných 60 mandátov pre ženy a 10 pre zástupcov náboženských menšín sa určuje z pomerného zastúpenia strán v priamo volenej časti snemovne.

Do parlamentu pritom kandidovalo iba 161 Pakistaniek, ktoré tak tvoria necelé 3,5 percenta z celkového počtu kandidátov. Vo voľbách do zhromaždení v provinciách Pandžáb, Sindh, Balúčistán a Chajbar Paštúnchvá sa dokopy zaregistrovalo 10 955 uchádzačov.

Medzi najvýraznejšie postavy predvolebnej kampane patrí oceliarsky magnát Naváz Šaríf stojaci na čele opozičnej Pakistanskej moslimskej ligy (PML-N) ako aj bývalá kriketová hviezda Imrán Chán, ktorý chce uspieť so svojím Pakistanským hnutím za spravodlivosť (PTI).

Najlepšie vyhliadky má pritom Šaríf, ktorý by tak mohol ako vôbec prvý pakistanský politik pôsobiť už tretíkrát vo funkcii premiéra.

Prvý Šarífov kabinet vládol v rokoch 1990-1993, kým ho neodvolali pre obvinenie z korupcie, zatiaľ čo vládnutie v rokoch 1997-1999 ukončil vojenský prevrat.

Rozhodne volebná účasť

Generál Parvíz Mušarraf, ktorý Šarífa zosadil, sa v marci vrátil do Pakistanu po niekoľkých rokoch v exile, aby sa opäť pokúsil zasiahnuť do vývoja v krajine. Jeho plány však prekazili rozhodnutia súdov, ktoré ho z volieb diskvalifikovali a v súvislosti s viacerými konaniami na neho uvalili domácu väzbu. Mušarrafova Celopakistanská moslimská liga (APML) sa následne rozhodla voľby bojkotovať, čo však vzhľadom na nízke preferencie výsledky neovplyvní.

Pakistan
Foto: SITA, AP

Hlavnými témami kampane boli ekonomické otázky, energetická kríza, boj proti militantom či všadeprítomná korupcia. Predošlé parlamentné voľby v roku 2008 vyniesli k moci Pakistanskú ľudovú stranu (PPP), ktorej šance sú tentoraz nízke, k čomu prispela nevýrazná kampaň ako aj skutočnosť, že jej momentálne chýba vodca.

Stredoľavicové zoskupenie vo svojich materiáloch stále ťaží z popularity expremiérky Bénazír Bhuttovej, ktorá sa v roku 2007 stala obeťou atentátu. Bhuttovej syn Bilával je na prevzatie vedenia príliš mladý, zatiaľ čo bývalý manžel Ásif Alí Zardárí ako úradujúci prezident kandidovať nesmie.

Podmienkou pre vytvorenie funkčnej vlády je získanie najmenej 172 z 272 priamo volených kresiel v dolnej komore parlamentu. Pozorovatelia upozorňujú, že pre výsledky volieb je rozhodujúca účasť, ktorá v roku 2008 dosiahla 44 percent.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Asif Alí ZardáríImran ChánNaváz ŠarífParvíz Mušarraf