Fico musel podstúpiť ďalšiu operáciu a má za sebou už aj prvé CT vyšetrenie, jeho stav je naďalej veľmi vážny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico, Nemocnica
Foto: Koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 17. mája, 14:29

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) v piatok absolvoval ďalší chirurgický zákrok, ktorý trval necelé dve hodiny. Premiérov stav je naďalej veľmi vážny. Informoval o tom na piatkovej tlačovej besede spred Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD).

„Tento zákrok umožnil, aby mohla prebehnúť kontrola a aj hojenie jednotlivých strelných poranení,“ povedal Kaliňák. Zároveň verejnosť ubezpečil, že chod krajiny nie je zastavený, jednotlivé ministerstvá vykonávajú svoje úlohy aj naďalej.

Dostali ponuky na prevoz premiéra

Kaliňák ďalej uviedol, že dostal viacero ponúk zo zahraničia na prevoz premiéra z banskobystrickej nemocnice, či už do Bratislavy, alebo do zahraničia.

Všetci vrátane predsedu vlády máme absolútnu dôveru v kapacity, ktorými disponuje Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici. Tím je vysoko odborný. Nikdy sme nemali pochybnosti o tom, že je v najlepších rukách,“ povedal.

Kontrolné CT vyšetrenie

Riaditeľka Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Miriam Lapuníková na tlačovej besede informovala, že v piatok ráno zrealizovali kontrolné CT vyšetrenie premiéra Fica. Na základe výsledkov vyšetrenia lekárske konzílium rozhodlo o revízii pacienta.

Je to štandardný postup, ktorý je bežný pre akéhokoľvek pacienta. Na základe operačného výkonu bolo odstránené nekrotické tkanivo, ktoré ostalo po strelnej rane,“ vysvetlila. Dodala, že Fico je v súčasnosti pri vedomí, je stabilizovaný, no naďalej umiestnený na ARO.

Jeho stav je naozaj vážny,“ zdôraznila riaditeľka nemocnice. Lapuníková zároveň informovala, že s Úradom vlády SR sa dohodli, že každý deň zverejnia krátke informácie o stave premiéra na sociálnych sieťach. Výstup bude v slovenskom i anglickom jazyku.

Obmedzenie diskusií

Vicepremiér Kaliňák ďalej dodal, že ešte nemal čas zamyslieť sa nad ponukou prezidentky Zuzany Čaputovej a jej nástupcu Petra Pellegriniho, ktorí pozvali predsedov politických strán do prezidentského paláca s cieľom upokojiť situáciu. Tvrdí, že o tom nemal možnosť komunikovať ani s premiérom Ficom.

Úrad vlády SR zároveň apeluje na médiá, politikov a verejnosť, aby pri uvádzaní stanovísk vychádzali výlučne z oficiálne komunikovaných informácii a overovali si fakty.

„Po včerajšej tlačovej konferencii členov vlády SR a bezpečnostných zložiek sa v mediálnom priestore objavili nesprávne a zavádzajúce informácie. Nesprávne, zavádzajúce či klamlivé stanoviská alebo špekulácie obzvlášť z relevantných médií nepomáhajú k upokojeniu situácie na Slovensku. Práve naopak. Zbytočne prispievajú k napätiu a ďalšiemu rozdeľovaniu spoločnosti,“ vyhlásil úrad vlády a súčasne požiadal médiá, aby obmedzili diskusie na stránkach a sociálnych sieťach a upustili od relácií s konfrontačným či konfliktným obsahom týkajúcich sa atentátu na premiéra.

Informácie koordinujú s Úradom vlády

Fakultná nemocnica na sociálnej sieti uviedla, že koordinuje informácie o zdravotnom stave premiéra s Úradom vlády SR. Hospitalizácia ústavného činiteľa pre nich predstavuje veľkú výzvu i zodpovednosť, ku ktorej pristupujú s rešpektom.

„Starostlivosť o každého nášho pacienta je pre nás prioritou, rovnako ako zachovávanie jeho súkromia. Zároveň si uvedomujeme, že v tomto prípade ide o jedného z najvyšších ústavných činiteľov, a preto akúkoľvek komunikáciu o zdravotnom stave premiéra koordinujeme s Úradom vlády SR,“ napísala nemocnica.

Verejnoprávne médium RTVS v piatok ráno informovalo, že lekárske konzílium by malo v pondelok rozhodnúť o ďalšej liečbe či prípadnom prevoze predsedu vlády.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter PellegriniRobert FicoZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica F D RooseveltaSMER-SDÚrad vlády SR