Európska komisia požaduje od organizátorov pesničkovej súťaže Eurovízia vysvetlenie zákazu vlajky Európskej únie (EÚ) počas finálového večera. Hoci v súťaži Únia ako taká nesúťažila, mnohé jej členské štáty áno a vlajka EÚ je často vnímaná ako zjednocovací prvok.
Žiadne informácie
Pred sobotňajším finále hovorca Európskej vysielacej únie (EBU), ktorá reláciu organizuje, uviedol, že držitelia vstupeniek môžu priniesť a vyvesiť iba vlajky reprezentujúce zúčastnené krajiny, ako aj vlajku dúhovej farby, ktorá je symbolom pre LGBTQ+ komunity.
Tisícky propalestínskych demonštrantov protestovali proti účasti Izraela v Eurovízii, pokračovať plánujú aj počas finále súťaže
Komisia uviedla, že plánuje mať s organizátormi ohľadom zákazu „veľmi živú diskusiu“. Jej hovorca Eric Mamer vysvetlil, že „v tomto momente nemá od organizátorov žiadne informácie o motivácii odmietnutia európskej vlajky počas podujatia“.
Súťaž plná kontroverzií
Krok však zjavne nahneval podpredsedu Európskej komisie Margaritisa Schinasa, ktorý v tejto veci hovoril s EBU, ktorá súťaž organizuje. „Určite povzbudzujeme EBU, aby uznala, že ide o chybu,“ povedal Mamer.
Ukrajinskú speváčku Džamalu, ktorá v roku 2016 vyhrala Eurovíziu, zaradilo Rusko na zoznam hľadaných osôb
Tohtoročná Eurovízia je pritom plná kontroverzií. Sprevádzali ju protesty pre účasť Izraela, ktorý od októbra vedie vojnu proti militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy. Pred finále tiež diskvalifikovali holandského účastníka pre incident, ktorý úplne nevysvetlili. Víťazom 68. ročníka Eurovízie sa stal švajčiarsky spevák Nemo s jeho skladbou The Code, ktorá odzrkadlila jeho cestu k prijatiu jeho identity ako nebinárnej osoby.