Opatrenia proti koronavírusu zvýhodnia zaočkovaných a prekonaných. Reštaurácie majú stále stopku, fitness centrá otvoria (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
COVID 19: Aktuálna epidemiologická situácia
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
 • aktualizované 8. decembra 17:32

Opatrenia proti koronavírusu na Slovensku sa opäť menia. Od piatka 10. decembra sa otvoria všetky obchody pre ľudí zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 a tých, ktorí toto ochorenie prekonali.

Uviedol to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) v rámci tlačovej konferencie po stredajšom rokovaní vlády, ktorá tieto opatrenia schválila. Všetky schválené opatrenia budú platné do 9. januára 2022.

Ubytovanie v hoteloch a penziónoch

Okrem obchodov sa od 10. decembra pre očkovaných a tých, čo ochorenie COVID-19 prekonali, otvoria aj základné služby starostlivosti o ľudské telo, ďalej lyžiarske strediská spolu s vlekmi a lanovkami, prístupné budú aj bohoslužby a fitness centrá, avšak s určitými obmedzeniami počtu osôb.

Viac o téme: Koronavírus

Druhý stupeň základných škôl a stredné školy budú od 13. do 17. decembra fungovať v režime dištančného vzdelávania.

Od 25. decembra bude umožnené aj ubytovanie v hoteloch a penziónoch, a to pre zaočkovaných a prekonaných členov spoločnej domácnosti, ktorí sa budú musieť zároveň otestovať PCR testom, antigénovým testom alebo samotestom v hoteli. V rámci hotelov sa otvoria aj reštaurácie, konzumácia bude možná len s donáškou na izbu, a wellness pre ubytovaných hostí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Režim pre nezaočkovaných

Pre cesty vlakmi a diaľkovými autobusmi bude platiť režim OTP, teda ich budú môcť využívať ľudia zaočkovaní, prekonaní a negatívne testovaní na prítomnosť koronavírusovej infekcie.

Pre nezaočkovaných bude platiť režim ako doteraz a zo zákazu vychádzania majú niekoľko výnimiek.

Výnimky budú platiť pre esenciálne obchody či návštevu lekára alebo lekárnika, ako aj na cestu na očkovanie. Na cestu do práce bude potrebné potvrdenie od zamestnávateľa. Výnimka bude platiť aj pre pohovor do zamestnania a individuálnu duchovnú službu, a to od 5:00 do 20:00 hod. Psa alebo mačku môže venčiť ktokoľvek do 500 metrov od domu, rovnako sú povolené výlety do prírody aj mimo okres.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nové opatrenia by mali platiť do 9. januára budúceho roku, ale ak počet pacientov v nemocniciach prekročí 3800, tak sa znovu prehodnotia a minister zdravotníctva predloží vláde návrh na sprísnenie opatrení.

Uvoľnenie aj pre autoškoly

Očkovaní a tí, čo prekonali ochorenie COVID-19, budú môcť v autoškolách vykonávať aj praktické skúšky popri dištančnej výučbe. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) o tom informoval v stredu po rokovaní vlády s tým, že dlhodobo žiadali konzílium odborníkov, aby autoškoly mohli byť otvorené.

„Boli autoškoly, ktoré porušovali platné pandemické opatrenia. Jazdy vykonané na čierno, nebudú započítavané do výcviku a budú ich musieť žiaci opakovať,“ povedal minister dopravy.

Za pozitívnu správu označil minister dopravy aj rozhodnutie o vydávaní tzv. národných víz pre vodičov autobusov a kamiónov z krajín mimo Európskej únie. „Ide o 150 národných víz pre vodičov autobusov a 1 770 národných víz pre vodičov z Bieloruska, Ukrajiny a Srbska,“ uviedol Doležal.

Občania týchto krajín budú môcť pracovať ako vodiči autobusov alebo kamiónov vo vnútroštátnej alebo medzinárodnej doprave. Vláda schválila príslušné nariadenie, ktoré predložil minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak po dohode s ministrom dopravy Andrejom Doležalom.

Gröhling za opatrenia nehlasoval

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) hlasoval na vláde proti pandemickým opatreniam, keďže sa nevedel stotožniť s plošným prerušením prezenčného vzdelávania. Povedal to po rokovaní vlády s tým, že ostatní ministri z jeho strany opatrenia odobrili. Neuvažuje nad demisiou, pretože podľa neho by ničomu nepomohla.

Gröhling plánuje pripraviť nový modul vzdelávania, ktorý bude podobný tomu, čo je teraz. Teda dodržiavanie školského semaforu, ktorý bude obsahovať ďalšie úpravy a nástroje, aby sa vytvorilo bezpečnejšie prostredie na škole. Zároveň nevidí dôvod, aby sa do škôl vrátili prezenčne iba zaočkované deti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Chcel by som vám odpovedať, že áno, viem zaručiť, že sa deti vrátia do škôl 10. januára, na druhej strane vidíte, aká je situácia. To, čo sa bude diať nasledujúce týždne, je zodpovednosť nás všetkých,“ dodal Gröhling. Ocenil, že strana SaS pred dvoma týždňami vetovala plošné zatvorenie škôl a dokázali tak na dva týždne udržať deti v školách.

Šéf rezortu školstva podotkol, že prezenčne sa začiatkom tohto týždňa vzdelávalo 80 percent žiakov v tých okresoch, ktoré hygienici z regionálnych úradov verejného zdravotníctva nezatvorili. RÚVZ zatvoril druhý stupeň základných škôl a stredné školy vo viac ako 30 okresoch.

Nové opatrenia proti koronavírusu na Slovensku

 • ohlásené v stredu 8. decembra

Režim OP (očkovaní, prekonaní)

 • otvorenie všetkých obchodov
 • otvorenie základných služieb, starostlivosť o telo
 • otvorenie lyžiarskych stredísk, vlekov, otvorených lanoviek (uzavreté lanovky – max. 25 percent kapacity, vetranie a dezinfekcia)
 • bohoslužby (max. 30 osôb alebo 25 metrov štvorcových na 1 osobu)
 • fitnes (max. 6. osôb alebo 25 metrov štvorcových na 1 osobu)
 • otvorenie hotelov a penziónov
 • spoločné ubytovanie pre členov spoločnej domácnosti
 • wellness pre ubytovaných hostí
 • donáška stravy na izbu
 • ubytovanie len s negatívnym testom (PCR, antigénový test, samotest v hoteli)

Režim OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní) vo verejnej doprave

 • IC vlaky, rýchliky, diaľkové autobusové linky

Výnimky zo zákazu vychádzania pre nezaočkovaných

 • esenciálne obchody
 • cesta k lekárovi, na očkovanie, testovanie, do lekárne
 • cesta do práce len s potvrdením od zamestnávateľa
 • cesta na pracovný pohovor (od 5.00 do 20.00)
 • cesta na individuálnu duchovnú službu (od 5.00 do 20.00)
 • prechádza so psom, mačkou do 500 m od domu
 • cesta do vlastnej nehnuteľnosti a späť
 • prechádzka do prírody (aj mimo okresu)
 • cesta do zahraničia a späť

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard SulíkVladimír Lengvarský