Online prenosy z rokovaní zastupiteľstiev sú problémom, viac ako polovica samospráv ich nevie zaistiť

Počítač
Foto: ilustračné, Thinkstock

Viac ako polovica miest a obcí Slovenska, konkrétne 62,3 percenta, nemá možnosť zabezpečiť online prenosy z rokovaní zastupiteľstiev. Vyplýva to z prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorého výsledky poskytol ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák. Ide o prieskum vykonaný v období od 12. októbra do 24. novembra na vzorke 523 respondentov.

Vzhľadom na problémy s fyzickou účasťou poslancov zastupiteľstiev môžu byť od apríla 2020 ich rokovania rozšírené o online prenosy a cez komunikačné platformy.

Online vysielanie využilo len 7,1 percent samospráv

Technické možnosti na online vysielanie z rokovania má 24,5 percenta opýtaných, avšak túto možnosť využilo 7,1 percenta z celkového počtu respondentov.

Žiadne informácie o tom, akým spôsobom je možné zabezpečiť online prenos, nemá 9,4 percenta samospráv. Zhruba štyri percentá opýtaných sa nevedelo k tejto otázke vyjadriť.

Problém robia aj komunikačné platformy

ZMOS taktiež z prieskumu zistil, že takmer 60 percent samospráv nemá možnosť uskutočniť rokovanie zastupiteľstiev cez komunikačné platformy, ako sú Zoom, Microsoft Teams či Google Meet. Naopak, takúto možnosť má 22,8 percenta opýtaných, avšak z celkového počtu respondentov túto možnosť využilo 2,5 percenta.

Dostatok informácií o tom, ako zorganizovať rokovanie cez komunikačnú platformu, nemá 10,6 percenta respondentov. K otázke sa nevedelo vyjadriť skoro sedem percent štatutárnych predstaviteľov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Kaliňák
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska