Oblasť Kachovskej priehrady bola plná mín, ktoré môžu plávať vo vode a sú hrozbou (foto)

Vojna na Ukrajine, Kachovka, Cherson
Centrálne námestie Novej Kachovky je zaplavené po tom, čo bola vyhodená do vzduchu Kachovská priehrada. Foto: SITA/AP

Medzinárodná humanitárna organizácia CARE upozornila, že v záplavovej vode po zničení Kachovskej priehrady na Ukrajine zrejme plávajú aj míny. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Oblasť, kde bola Kachovská priehrada, bola plná mín, ktoré teraz plávajú vo vode a predstavujú obrovské riziko,“ konštatoval vo vyhlásení národný riaditeľ CARE Ukraine Fabrice Martin. Pripomenul tiež „katastrofálne následky“, ktoré môže mať zničenie priehrady na životné prostredie.

Do rieky Dnipro podľa neho unikol motorový olej a upozornil, že únik môže pokračovať, čím zopakoval obavy šéfa hlavnej ukrajinskej hydroenergetickej spoločnosti z utorkového rozhovoru pre CNN. „Do rieky Dnipro uniklo najmenej 150 ton motorového oleja a existuje riziko, že unikne aj ďalších viac ako 300 ton,“ uviedol Martin s tým, že by to mohlo viesť k zániku národného parku s rozlohou viac ako 80-tisíc hektárov.

Námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Andrij Melnyk označil zničenie Kachovskej priehrady za „najhoršiu ekologickú katastrofu v Európe“ od havárie v Černobyľskej jadrovej elektrárni v roku 1986.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom